ad
ଓଡ଼ିଶା

କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା : ପିପିଏଫ୍, ଏନଏସସି ଏବଂ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୦-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଯେପରିକି ପିପିଏଫ୍, ଏନଏସସି ଏବଂ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର ବଡ଼ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ସଞ୍ଚୟକାରୀଙ୍କ ଜମା ଉପରେ ସୁଧହାର କମ ହେବ ନାହିଁ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ତରୁଣ ବଜାଜ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସିକ ପାଇଁ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରତି ତିନିମାସରେ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାଏ। ଏହା ପରେ ଏହାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥାଏ। କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ଥର ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକ ପାଇଁ କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ସୁଧ ହାର ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ।

– ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା – ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳିବା ଜାରି ରଖିବ।

– ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠି (ପିପିଏଫ୍) ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ଜାରି ରଖିବ।

– ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର (NSC) ଉପରେ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ରହିବ।

– ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଯୋଜନାରେ ୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଯୋଜନାରେ, ସୁଧ ହାର ଏକ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି।

– ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ପୁନରାବୃତ୍ତି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସୁଧ ହାର ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ହେବ।

– ସଞ୍ଚୟ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ହାର ବାର୍ଷିକ ୪ ପ୍ରତିଶତ ହେବ।

୬- କିଷାନ ବିକାଶ ପତ୍ର (କେଭିପି) ଉପରେ ସୁଧ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ମିଳିବ।

– ଏକରୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ୫-୫.୬-୭ ପ୍ରତିଶତରେ ମିଳିବ। ଏହା ଏକ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top