ad
ଓଡ଼ିଶା

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଆସିବ – କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ, କାହାକୁ ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଲେ ଏମିତି

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଡଃ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟିକା ଆସିବ। ଏହି ଟିକା ପ୍ରଥମେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ସେମାନଙ୍କର ଦେୟ କ୍ଷମତା ଥାଉ ବା ନଥାଉ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ଅଛି, ଯାହାର କ୍ଲିନିକାଲ ଅଧ୍ୟୟନର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବାର କୌଣସି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନ ଥିବାବେଳେ ୨୦୨୧ ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟ ମାସିକ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟିକା ପ୍ରଥମେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଦେୟ କ୍ଷମତା ଥାଉ ବା ନଥାଉ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ଷେତ୍ରରେ କିପରି ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ ସେନେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିସ୍ତୃତ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଟୀକା ସୁରକ୍ଷା, ମୂଲ୍ୟ, ଇକ୍ୱିଟି, କୋଲ୍ଡ-ଚେନର ଆବଶ୍ୟକତା, ଉତ୍ପାଦନ ସମୟ ସୀମା ଇତ୍ୟାଦି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।”

ଟୀକା ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଉପରେ, ଡଃ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ COVID-୧୯ ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରାଧିକରଣ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସେଟିଂରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ଏକ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏହା କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କହିଛନ୍ତି।

ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗକୁ ନେଇ ଭୟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସରେ ଅଭାବ ଅଛି ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଁ କହୁଛିଯେ, ମୁଁ COVID ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ହେବି।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାକୃତିକ ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା COVID-19 ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ଏକ ପ୍ରତିରୋଧକ ସ୍ତର ଉପରେ ଏକ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।

ଟୀକାକରଣ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର ବିକାଶ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ବର୍ଦ୍ଧନ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାୟୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ (ଡିବିଟି) ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଟିକା ସଂସ୍ଥାଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ଉଦୀୟମାନ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ, (CEPI) ସହିତ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ସହଭାଗୀତା କରୁଛି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଲାବୋରେଟୋରୀ (ବେସରକାରୀ କିମ୍ବା ସରକାରୀ) ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିକା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କୁ ‘ରବିବାର ସମ୍ୱାଦ’ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା କମ୍ପାନୀ କୋଭାକ୍ସିନ ସମେତ ଭାରତରେ ତିନୋଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅଛନ୍ତି, ଯାହା କ୍ଲିନିକାଲ ଅଧ୍ୟୟନର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ବୋଲି ଆଇସିଏମଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ (ପ୍ରଫେସର) ବଳରାମ ଭାଗର୍ଭା ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆଇସିଏମଆର ଏବଂ ଭରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତର ୧୨ ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି।

ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଏବଂ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଟିକା ପାଇଁ ଫାର୍ମା ପ୍ରମୁଖ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ଦେବା ପରେ ଏହା ଭାରତରେ ପରୀକ୍ଷା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବ।

ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ପିଏଲସି ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା (ରେକମ୍ବିନାଣ୍ଟ) ର ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା ​​କାରଣ ଜଣେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ଜାଇଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ନାମକ ଫାର୍ମା ଏହା ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଛି ଏବଂ ୧୧ ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଏବଂ ଭଲ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top