ad
Coronavirus Outbreak

ଚାଇନାର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ କହିଲେ – ୱୁହାନରେ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଲ୍ୟାବରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି – ସେଠାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଅଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ୱୁହାନରେ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ COVID-19 ଭୂତାଣୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଚାଇନାର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏକ ଭିଡିଓ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡକ୍ଟର ଲି-ମେଙ୍ଗ ୟାନ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ଅଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଆସୁଥିବା ବିପଦ ବିଷୟରେ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଚେତାବନୀକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଭୂତାଙ୍କ ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଗତ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆସିଛି। ତଥାପି, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ଏକ ବାଦୁଡ଼ିରୁ ଏହି ଭାଇରସ୍ ବାହାରିଛି।

ଗତ ବର୍ଷ କରୋନାଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଚୀନ୍ କହିଛି ଯେ ୱୁହାନର ଏକ ଆର୍ଦ୍ର ବଜାରରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଚାଇନାର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଏହି ଦାବିକୁ “ସ୍ମୋକକ୍ରିନ” ବୋଲି ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

WION ୟାନଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରକୃତିର ନୁହେଁ। “ଜିନୋମ କ୍ରମ ମନୁଷ୍ୟର ଆଙ୍ଗୁଠି ପ୍ରିଣ୍ଟ ପରି। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ। ମୁଁ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି — ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଚୀନ୍‌ର ଲ୍ୟାବରୁ କାହିଁକି ଆସିଛି, କେବଳ ସେମାନେ ହିଁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ”

ୟାନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଉଛନ୍ତି ତେଣୁ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଆମେରିକା ପଳାଇଆସିଥିଲେ।

ସରକାରୀ ଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ୨୮, ୭୭୪, ୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top