Home Coronavirus Outbreak COVID 19: ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କିପରି ବଢାଇବେ? ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କରୋନାଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିବା...

COVID 19: ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କିପରି ବଢାଇବେ? ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କରୋନାଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ପରାମର୍ଶ

171

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୬-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ COVID-19 ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରକ୍ଷା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହି ଉପଚାର ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗରମ ପାଣି ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଦିନସାରା ବହୁତ ଥର ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ଲୁଣ ଏବଂ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ଗୁଳୁଗୁଳି କରନ୍ତୁ।

ଘରେ ତିଆରି ସତେଜ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଖାଦ୍ୟ ଏପରି ହେବା ଉଚିତ ଯେ, ଯେପରି ତାହା ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇଯିବ। ଖାଦ୍ୟରେ ହଳଦୀ, ଜିରା, ଧନିଆ, ସୁଣ୍ଠି, ଶୁଖିଲା ଅଦା ଏବଂ ରସୁଣ ଭଳି ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅଁଳା କିମ୍ବା ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ।

ଆୟୁଷ ଜାତୀୟ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଯୋଗାସନ, ପ୍ରାଣାୟାମ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୩୦ ମିନିଟ୍ ଧ୍ୟାନ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ଦିନରେ ଶୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ରାତିରେ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ, ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ୨୦ ଗ୍ରାମ୍ ଚ୍ୟବନପ୍ରାଶ୍ ଖାଲି ପେଟରେ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ପିଅନ୍ତୁ। ହଳଦୀ ସହିତ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଅଧା ଚାମଚ ହଳଦୀ ପାଉଡରକୁ ୧୫୦ ମିଲି ଉଷୁମ କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ପିଅନ୍ତୁ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଗୁଡୁଚି ଘନୱାଟୀ (୫୦୦ ମିଗ୍ରା) କିମ୍ବା ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଟାବଲେଟ୍ (୫୦୦ ମିଗ୍ରା) ଖାଇବା ପରେ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ନେଇପାରିବେ।

ତୁଳସୀ, ଡାଲଚିନି, ସୁଣ୍ଠି, କଳାମରିଚ, ଗୁଜୁରାତି ଗୁଣ୍ଡରେ ତିଆରି ହର୍ବଲ ଚା କିମ୍ବା କାଢା ପିଅନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ତ ଉପାଦାନକୁ ୧୫୦ ମିଲି ଗରମ ପାଣିରେ ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ପିଅନ୍ତୁ।ଆପଣ ଏଥିରେ କିସମିସ୍ ଏବଂ ଗୁଡ ମିଶାଇ ପିଇ ପାରିବେ।

ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନାକରେ ଶୋରିଷ ତେଲ, ନଡିଆ ତେଲ କିମ୍ବା ଗାଈ ଘିଅକୁ ଲଗାନ୍ତୁ। ଦିନରେ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ତେଲ ଟାଣିବା ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଟିରେ ୧ ଚାମଚ ତେଲ କିମ୍ବା ନଡ଼ିଆ ତେଲ ନେବାକୁ ପଡିବ। ୨-୩ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଏହାକୁ ପାଟିରେ ରଖି କୁଳି କରନ୍ତୁ।ଏହା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ପାଟି ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ବାଷ୍ପ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ସାଧା ପାଣିରେ ତାଜା ମିଣ୍ଟ ପତ୍ର କିମ୍ବା କର୍ପୁର ମିଶାଇ ବାଷ୍ପ ନେଇପାରିବେ। ଦିନରେ ଥରେ ବାଷ୍ପ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ। ତଥାପି, ଅଧିକ ଗରମ ପାଣି ବାଷ୍ପ ନକରିବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଲବଙ୍ଗ ଚିନି/ମହୁ ସହିତ ମିଶାଇ ଦିନରେ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା କାଶ ଏବଂ ଗଳା ଘା’ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.