Home ଓଡ଼ିଶା ପଚାଂୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କୁ ବିରୋଧ,ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ୧୪୩ଟି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର

ପଚାଂୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ କୁ ବିରୋଧ,ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ପହଁଚିଲା ୧୪୩ଟି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର

19

ମାଲକାନଗିରି,୨୨ା୧୦ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପଚାଂୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସରପଚଂ,ସମତି ସଭ୍ୟ,ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଓ ସଭ୍ୟା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଇ ଥିବା ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଠିକ ଭାବେ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଓ ଏହାର ପୁନ୍ନବିଚାର କରି ସଂସୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାନ ନିକଟରେ ପହଁଚିସାରିଛି ୧୪୩ଟି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର । ମାଲକାନଗରି ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଲକାନଗିରି ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଦୁଇଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୧୧୧ଟି ସରପଚଂ,ସମିତି ସଭ୍ୟ,୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ପଦବି ରହିଛି । ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ମହିଳା ଶାକ୍ଷରତା ହାର ଖୁବ କମ ଥିବା ବେଳେ ଏ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ସରପଂଚ ,ସମିତି ସଭ୍ୟ,ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପଦବି କୁ ଅନୁସୁଚିତ ଜନଜାତି ମହିଳା ଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି । ଅଧିକ ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତିକୁ ବିରୋଧ କରି ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ଏହାର ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ ଜିଲ୍ଲାପଚାଂୟତ ଅଧିକାରୀ,ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ,ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦରଖାସ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷ କରି ମାଥିଲି ବ୍ଲକରେ ୨୦ଟି ପଚାଂୟତ ରହିଛି,ଏହା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଚଂଳ ହୋଇଥିବାରୁ ନାରୀ ଶିକ୍ଷାହାର ଖୁବ କମରହିଛି, ୩ଟି ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଜୋନ କୁ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଛି, ି ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୮ଟି ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଜୋନ ରୁ ୬ଟି ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇଛି, ଏହାର ପୁନ୍ନ ବିଚାର କରାଯାଉ ବୋଲି ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକସ୍ଥ ବଣ୍ଡାଘାଟି ଅଣ୍ଡ୍ରାହଲ ପଚାଂୟତରୁ ଆଦିମ ଜନଜାତି ବଣ୍ଡା ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପଚାଂୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ରଖା ଯାଇଥିବା ଅଧିକ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଦରଖାସ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି । ତ୍ରୀସ୍ତରୀୟ ପଚାଂୟତ ନିର୍ବାଚନରେ କରାଯାଇଥିବା ସଂରକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି କୁ ପୁନ୍ନ ସଂସୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଓ ମାଲକାନଗିରି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ର ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାନ କୁ ଦରଖାସ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି । ସଂରକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି କୁ ବିରୋଧ ଓ ପୁନ୍ନ ସଂସୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ୧୪୩ଟି ଅଭିଯୋଗ ପତ୍ର ପହଁଚି ସାରିଲାଣି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.