ମାଲକାନଗିରି ଦୁର୍ଗାଗୁଡି ସାହି ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

ମାଲକାନଗିରି,୧୯ା୯(ଓଡିଆ ପୁଅ)ମାଲାକନଗିରି ଜିଲ୍ଲାସଦର ମହକୁମାସ୍ଥ ଦୁର୍ଗାଗୁଡିସାହିରେ ଥିବା ବହୁପୁରାତନ ଦୁର୍ଗାମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ଓ ଦୁର୍ଗାପୂଜାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଛି । ନବରାତ୍ରର ପ୍ରଥମଦିବସ ପ୍ରଥମ ଅଶ୍ୱିନଶୁକ୍ଳ ପ୍ରତିପାଦ ରେ ସମସ୍ଥ ଭକ୍ତଙ୍କ ମନକାମନା ପୁରଣପାଇଁ ମାଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଶୈଳପୁତ୍ରୀ ,ଦ୍ୱିତୀୟ ଦବିସରେ ସୁସ୍ଥଜୀବନପାଇଁ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ,ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ପାପ କ୍ଷୟ ନିମନ୍ତେ ଚନ୍ଦ୍ରଘଟାଂ,ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ଧନ,ଐଷର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତିପାଇଁ  କୁଷ୍ମାଣ୍ଡା,ପଚଂମ ଦିବସରେ ଗୃହସ୍ତ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ନିମନ୍ତେ ସ୍କନ୍ଦମାତ,ଷଷ୍ଟଦିବସରେ କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶତୃଦମନ ନିମନ୍ତେ କାତ୍ୟାୟନୀ,ସପ୍ତମଦିବସରେ ଅକାଳମୃତ୍ୟୁରୁ ରକ୍ଷାପାଇଁ  କାଳରାତ୍ରୀ,ଅଷ୍ଟମଦିବସରେ କନ୍ୟାମାନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଟପତି ପ୍ରାପ୍ତି ନିମନ୍ତେ ମହା ଗୌରୀ,ନବମ ଦିବସରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଦିଗରେ ପୁୂଣ୍ଣ ର୍ତା ପ୍ରାପ୍ତି ନିମନ୍ତେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସିଦ୍ଧିଦାତ୍ରୀ ଭେଷରେ ଭୁଷିତ କରା ଯାଇ ମା ଦୁର୍ଗା ନବରାତ୍ର ପୁଜାପାଇବେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟପୌରହିତ ବିନାୟକ ସତପଥୀ ଓ ମନ୍ଦିର ପୁଜକ ପୁର୍ଶୁରାମପୁଜାରୀ ସୁଚନାଦେଇଛନ୍ତି । ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମଟିର  ମହେଶ୍ୱରଦାଶ,ରୁନାପାଢି,ମାଧବନାୟକ,କରୁଣାପରିଡା,ପ୍ରଫୁଲଦଳାଇ,ପ୍ରଦୀପରାଜୁ,ସୁବାଷଗୌଡ,ପ୍ରଦୀପ ମହାରଣା,ଶରତସ୍ୱାଇଁ,ବାବୁଲି କୋଡେ ପ୍ରମୁଖ ନବରାତ୍ର ପୁଜା ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ଥପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସାରି ମନ୍ଦିର ସାଜସଜା ସାଙ୍ଗକୁ ସୁଉଚ୍ଚତୋରଣ ଓ ଆକର୍ଷଣ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ମନ୍ଦିର ପରିସର ସଜିତ କରିସାରିଛନ୍ତି ।  ନବରାତ୍ର ଅବ୍ୟାହତ ପୁବ ର୍ରୁ ମା ଙ୍କ ନବରାତ୍ର ଓ ଦୁର୍ଗାପୁଜା ଯେପରି ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହିତ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ ସେନେଇ ଆଜି ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ମାଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନିକଟରେ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ମାନେ ପୁଜାକରି ଆର୍ଶିବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *