Home Top News SBI ଆଲର୍ଟ! କଦାପି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହି ନମ୍ଵର, ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଚାଲି ଯିବ...

SBI ଆଲର୍ଟ! କଦାପି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହି ନମ୍ଵର, ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଚାଲି ଯିବ ସବୁ ଟଙ୍କା!

161

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ ଏହି ଆଲର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ କଷ୍ଟଦାୟକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ। ଏହା ସତର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର କିମ୍ବା କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ବର ଖୋଜନ୍ତୁନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍।

ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସମ୍ବାଦରେ ଏସବିଆଇ କହିଛି ଯେ, ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ଖୋଜିବା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ଵର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଆପଣ ସିଧାସଳଖ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି କିମ୍ବା କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ବର ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି।

ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ମିଳୁଥିବା ନମ୍ବରକୁ କଲ କରି, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ…

ଏସବିଆଇର ସତର୍କତା କ’ଣ?

ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ବର ଖୋଜିବା ପାଇଁ କେବେବି ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବଦା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ କିମ୍ବା ଅଫିସିଆଲ୍ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ଏକ ନମ୍ବର ପାଆନ୍ତୁ। ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ କଷ୍ଟମର କେୟାରରେ କଲ କରିବା ଉଚିତ କିମ୍ବା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ନମ୍ବରକୁ କଲ କରିବା ଉଚିତ।’

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ କହୁଛି, ‘OTP, CVV, PIN ପରି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା କାହାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏସବିଆଇ କାର୍ଡ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଏପରି ସୂଚନା ମାଗନ୍ତି ନାହିଁ। ମନେରଖନ୍ତୁ, କୌଣସି ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର କିମ୍ବା କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ବର ଏକ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ପରି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ଏହା ସର୍ବଦା 1800-, 1888-, 1844- ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ। ‘ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ନ ଜାଣିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ସାହାଯ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ |

ଠକେଇ କିପରି ହେଉଛି ?

ବାସ୍ତବରେ, ଆଜିକାଲି କେତେକ ହ୍ୟାକର୍ ବହୁ ଖୋଜା ଯାଉଥିବା କୀୱାର୍ଡରେ ଭୁଲ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବରକୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଧରାଯାଉ SBI ର ଗ୍ରାହକଙ୍କ କଷ୍ଟମର କେୟାର ସହିତ ଆପଣଙ୍କର କିଛି କାମ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଫଳାଫଳରେ ଏକ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ଦେଖିବେ, ଯାହା ଭୁଲ ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ନମ୍ବରକୁ କଲ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲି ଟଙ୍କା ସଫା କରି ପାରନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.