ad
ଓଡ଼ିଶା

ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଆରବିଆଇର ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱ

ମୁମ୍ବାଇ ୨୫-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ସହରାଞ୍ଚଳ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (UCB) ପାଇଁ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି।
ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆରବିଆଇକୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଏକ ବିଲ୍, ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

“ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଇନପୁଟ ଉପରେ ଆଧାର କରି UCB ଗୁଡ଼ିକର ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକାଶ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଔପଚାରିକ ହୋଇଛି।
ପାଞ୍ଚ ସ୍ତମ୍ଭ ବିଶିଷ୍ଟ ରଣନୈତିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି –
(୧) ଶାସନ ପରିଚାଳନା ତଦାରଖ,
(୨) ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିନିଯୋଗ,
(୩) ଉପଯୁକ୍ତ ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ ତଦାରଖ,
(୪) ଦୃଢ଼ ସହଯୋଗ ଏବଂ
(୪) ଆବଶ୍ୟକ ଆଇଟି ବିକାଶ,
ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ସେଟ୍” ବୋଲି ଆରବିଆଇ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଯଦିଓ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଯୋଡ଼ି ହେଉଛନ୍ତି, ତଥାପି ସାଇବର ସୁରକ୍ଷାରେ ଦୁର୍ବଳ ଲିଙ୍କ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି କାରଣ ଅନେକ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହାଁନ୍ତି।
୨୦୧୮ ରେ ପୁଣେର କସମୋସ୍ କୋ-ଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାଇବରଫ୍ରଡ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ଭରରେ ମାଲୱେର୍ ଆକ୍ରମଣ ମାଧ୍ୟମରେ ୯୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରଡ୍ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

“ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ନିୟନ୍ତ୍ରଣଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନରେ ପୁଞ୍ଜି-ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ବୋଲି ବିଚାରକୁ ନେଇ, UCB ଗୁଡିକ ଆଇଟି ଏବଂ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ରିଜର୍ଭ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ରିଜର୍ଭ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ବାର୍ଷିକ ନିଟ୍ ଲାଭରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ। ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ, ନ୍ୟାସନାଲ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅର୍ବାନ କୋଅପରେଟିଭ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୋସାଇଟି (NAFCUB) ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ UCB ର ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପନ୍ଥା କାଗଜ ଅଣାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଆରବିଆଇ କହିଛି।

ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ, ଆରବିଆଇ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ, ଆଇଟି ସମାଧାନ ଏବଂ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କ୍ଲାଉଡ୍- (ବିଶେଷତଃ community ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ) ଆଧାରିତ ସେବା ପରି UCB ଗୁଡିକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦେଖିପାରିବେ। ଆରବିଆଇ ମଧ୍ୟ UCB କୁ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭିଜନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବିକଶିତ କରିବାକୁ କହିଛି ଯେ, ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟରେ ଆଇଟି ସମାଧାନକୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ଭିଜନ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା କେବଳ ସାଂଗଠନିକ ଦକ୍ଷତା ଭାବରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ରଣନୀତିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ଆଇଟି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଡିଜାଇନ୍, ବିକାଶ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top