ad
Coronavirus Outbreak

ବିଏଚୟୁର ଅନୁସନ୍ଧାନ; ଗଙ୍ଗାଜଳରୁ ମିଳିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଇନାର ୱୁହାନ ସହରରୁ ଆସିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏବେ ବିପଦରେ ପଡ଼ିଛି। ଏହି ମହାମାରୀର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେପରି କୌଣସି ଫଳବର୍ତ୍ତି ଟିକା (Covid-19 Vaccine) ଏ’ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। କରୋନା ଭୂତାଣୁ (Covid-19) ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ବିଲୋପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ନିରନ୍ତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି। ଡ୍ରଗ୍ ଏବଂ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ବୋଲି କେତେକ ଦେଶ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏ’ସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଧର୍ମନଗରୀ ବାରାଣାସୀର ମୋକ୍ଷଦାୟିନୀ ଗଙ୍ଗା ଉପରେ ବହୁତ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି। କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ (ବିଏଚୟୁ) କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ, ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ଥିବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଫେଜ ଅର୍ଥାତ ଜୀବାଣୁ ଭୋଜିରେ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦଳର ମୂଖ୍ୟ ତଥା ବିଏଚୟୁର ପୂର୍ବତନ ଏମଏସ ଡକ୍ଟର ବିଜୟନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ ମାଇକ୍ରୋ ବାୟୋଲୋଜିରୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥାନ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ୱୀକୃତି ପତ୍ର ମିଳିଥିବାର ଖବର ମିଳୁଛି ରହିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି ଯେ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ଥିବା ସହର ଗୁଡ଼ିକରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଗଙ୍ଗାରେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ କୌଣସି ନା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରଭାବ କମ ରହୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ଥିବା ଚାଳିଶଟି ସହରରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା କମ୍ ରହିଛି, କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ସଂକ୍ରମିତ ମାନଙ୍କର ସୁସ୍ଥ ହେବାର କ୍ଷମତା ଅଧିକ ରହିଛି।

ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ଏ- ବାୟୋଟିକଫେଜ୍ ମାତ୍ରା ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ –
ଅନୁସନ୍ଧାନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଗୌମୁଖରୁ ଗଙ୍ଗାସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ଏ- ବାୟୋଟିକଫେଜ୍ ଅଛି ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଥିଲା। ଏ- ବାୟୋଟିକଫେଜ୍ ଅର୍ଥ ସେହି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଯାହା କୌଣସି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସାରେ ଏ’ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର ହୋଇ ନାହିଁ। ଏହି ଗବେଷଣା ପ୍ରାୟ ଶହେ ସ୍ଥାନରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଗଁଗୋତ୍ରୀ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଗଙ୍ଗନାନୀ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଗଙ୍ଗାଜଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଗଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା।

ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣରେ, କୌଣସି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାନଯାଇ ଅଧା ଲୋକଙ୍କ ନାକରେ ଗଙ୍ଗାନାନୀଙ୍କ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଧା ଲୋକଙ୍କ ନାକରେ ସାଧା ଡିଷ୍ଟିଲ ପାଣି ପକାଗଲା। ଏହାର ଫଳାଫଳକୁ ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନ୍ସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମଆର)କୁ ପଠାଯାଇଛି। ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଯାହା ଘଟିଲା ​​ତାହାର ଏକ ସିରିଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ଆଇଏମଏସର ଏଥିକଲ କମିଟି କମିଟିକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି। କମିଟିର ଅନୁମୋଦନ ପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଉପରେ ଫେଜ୍ ଥେରାପି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବିଏଚୟୁର ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ବାୟୋରୋଫେଜ ନାମରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ। /- @DevDr

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top