ad
Coronavirus Outbreak

ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ଛଟେଇକୁ ନଜରରେ ରଖି ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ୫ ଟି ଉପାୟ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩, ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଛଟେଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଚତୁରତାର କାମ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚାକିରି ଯେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଖାଯାଉନା କାହିଁକି, କୌଣସି ଚେତାବନୀ ବିନା ଛୁଟି ନୋଟିସ୍ ମିଳିବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ବିଶେଷ କରି ଏହି କରୋନା କାଳରେ।

ଚାକିରି ହରାଇବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି। ଚାଲିଥିବା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ, ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରୁଥିବାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରୀ ହରାଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଚାକିରି ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏହି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ଉଦାସୀନ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କିଛି ଟିପ୍ସକୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ସମୟକୁ ସହଜରେ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

୧- ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ :
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଚାକିରି ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଆୟର ଉତ୍ସ, ତେବେ ଏହାକୁ ହରାଇବାର ଚିନ୍ତା ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଭୟଭୀତ କରିପାରେ। ଯାହାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ନିର୍ଭରଶୀଳ ପରିବାର ଅଛି, ଚାକିରି ହରାଇବା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଯଦି ତାହା ହୁଏ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ଦୋଷ ନଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସିଧା ଚିନ୍ତା କରିବା ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ, ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନେ ରଖିବେ ଯେ, ଚାକିରି ହରାଇବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଶେଷ ନୁହେଁ।

ସକରାତ୍ମକ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ମନ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଜିନିଷଗୁଡିକର ଯୋଜନା କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମିଳୁଛି ତେବେ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କଠିନ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ।

୨- ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ କିପରି ଜାଣିବେ ଏବଂ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବେ :
ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଅକସ୍ମାତ୍ ଏପରି ଖବର ପାଆନ୍ତି ଅର୍ଥାତ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ହେବ ବୋଲି ଜଣାନଥିଲା କିନ୍ତୁ ଚାକିରି ଚାଲିଯିବା ଖବର ମିଳିବା, ନିଶ୍ଟିତ ଭାବରେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ, ଖରାପ ଖବର ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଚେତାବନୀ ପ୍ରତୀୟମାନ ହେଉଛି କି, ଯେପରିକି କୌଣସି ବାର୍ଷିକ ବୃଦ୍ଧି ନ ମିଳିବା, ଦରମା କଟିବା, କମ୍ପାନୀର କ୍ଲାଏଣ୍ଟ କମ ହେବା ଇତ୍ୟାଦି ଯଦି ହେଉଥାଏ ତେବେ, ଆପଣ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣ ଚାକିରିରୁ ଅବସର ନେଇପାରନ୍ତି।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଚାକିରି ସନ୍ଧାନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଏବଂ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଭୟକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ହାତରେ କିଛି ଚାକିରି ଅଫର ପାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଯେଉଁଠିକୁ ଯିବେ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ବିପଦରେ ନାହିଁ ତ, କିମ୍ବା ସେଠାରେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଦ ନାହିଁ ତ। କାରଣ ପୂର୍ବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭବିଷ୍ୟତ ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ଛଟେଇ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତରବରିଆ ଭାବେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

୩- ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ଅପଡେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ :
ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ (ବାୟୋଡାଟା) କୁ ଅପ୍ ଟୁ ଡେଟ୍ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ କୌଣସି ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଅପକମିଂ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ରହିବା। କିଛି ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ କରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମ୍ ରେ ଯୋଗ କରିନିଅନ୍ତୁ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ନୂତନ କୌଶଳ ବିକାଶ କରିବାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ଆପଣଙ୍କର ରିଜ୍ୟୁମରେ ନୂତନ ସଫଳତା, କୌଶଳ ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରମାଣୀକରଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଡି ନିଅନ୍ତୁ।

୪- ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଚାକିରି ଖୋଜନ୍ତୁ :
ଲିଙ୍କଡଇନ୍ ପରି ଚାକିରି ଦେଇପାରୁଥିବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରୁହନ୍ତୁ, ଯେପରିକି, ନଉକ୍ରୀ ଡଟ୍ କମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଥିବା କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ସର୍ବଦା ନଜର ରଖିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ନିରାପଦ ଦେଖାଯାଏ, କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲାଭଜନକ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ। ସମ୍ପ୍ରତି ନିଯୁକ୍ତି କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଆପଣ ସହଜରେ ସମସ୍ତ ଅଦ୍ୟତନ ପାଇପାରିବେ। ଚାକିରି ବଜାର ମାପିବା ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଚାକିରି ଖୋଲିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବେଦନ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ସଂସ୍ଥାରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଚାକିରି ଅଫର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

୫- ନିଯୁକ୍ତି ଧାରା ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ :
ଚାହିଦା ଏବଂ ବଜାର ଧାରା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ କ୍ୟାରିୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ। କେଉଁ ସେକ୍ଟରଗୁଡିକ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ହେଉଛି ଏବଂ ଚାକିରୀ ବଜାର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ କିପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରୁଛି ତାହା ବୁଝିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଯୁକ୍ତି ଧାରା ସହିତ ନିଜକୁ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ। ଚାକିରି ସୁଯୋଗ, ଚାକିରି କିମ୍ବା ଫ୍ରିଜ୍ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସୂଚନା ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆପଣ ଜଣେ ଫ୍ରେଶର୍ କିମ୍ବା ଅନେକ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ପେସାଦାର ହୁଅନ୍ତୁ, କୌଣସି ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଚାକିରି ହରାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ ଆଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର ରୋଜଗାରରୁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ସଞ୍ଚୟ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ପାଣ୍ଠି ଯୋଜନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଭଲ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅତି କମରେ ତିନି ମାସର ଖର୍ଚ୍ଚ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top