Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ PUBG ଏବଂ ଟିକଟକ ସମେତ ୨୨୪ ଟି ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ : ଚାଇନାକୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ...

PUBG ଏବଂ ଟିକଟକ ସମେତ ୨୨୪ ଟି ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ : ଚାଇନାକୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି

192

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୪-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ୧୩୫ କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ଗୋପନୀୟତାକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଟିକଟକ୍, PUBG, UC ବ୍ରାଉଜର, ୱିଚାଟ୍ ଏବଂ ସେୟାରଇଟ୍ ସମେତ ୨୨୪ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ କିମ୍ବା ୧, ୪୬, ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା।

କେବଳ PUBG ବନ୍ଦ ହେବାଦ୍ୱାରା ଚାଇନା କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାରର କ୍ଷତି ହୋଇଛି।

କାଉଣ୍ଟର ପଏଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚର ସିନିୟର ଆନାଲିଷ୍ଟ ପାଭେଲ ନାଇୟା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଭାରତ ସରକାର ଚାଇନାର ଆପ୍ସକୁ ତିନିଥର ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀମାନେ ସିଧାସଳଖ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ।

ଯଦିଓ PUBG ଦେଶଗୁଡିକରୁ କୌଣସି ରୋଜଗାରର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ପ୍ରକାଶ କରେ ନାହିଁ, ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ PUBG ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବାର୍ଷିକ ୮୦ ମିଲିୟନ୍ ରୁ ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ଆୟ କରୁଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ରାଜସ୍ୱ ସକ୍ରିୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

ଶିଳ୍ପର ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ PUBG ର ରାଜସ୍ୱରେ ୫ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ଅଂଶ ରହିଛି।

ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶଧନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ PUBG ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନକାରୀ ଦେଶ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ PUBG ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରିଥାନ୍ତେ।

ଭାରତରେ ମୋବାଇଲ୍ ପାଇଁ PUBG ରାଜସ୍ୱ ଆପ୍ କ୍ରୟର ମୂଳ ଉତ୍ସ ଥିଲା।

ଭାରତରେ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଏବଂ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍ ହେତୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି ମାସରେ ଅନେକ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି।

ଆମେରିକା, ଜାପାନ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ ଖେଳରୁ ରାଜସ୍ୱ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।

ଖେଳ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଦେଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇନଥିବାବେଳେ କାନାଡା, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ରେ ଏହା ୩୦.୫୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨.୬ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଲାଭ କରିଥାଏ।

ନ୍ୟୁଜୋର ୨୦୨୦ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଗେମ୍ସ ମାର୍କେଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ରେ ମୋଟ ୧୪୭.୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ୭୩% ଖେଳ କ୍ରୟରୁ ଆସିଛି। ଭାରତର ୩୦୦ ନିୟୁତ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୫% ମୋବାଇଲ୍ ଖେଳାଳୀ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.