Home Top News ୧୪ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀ, ସ୍କୁଲରେ ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇବାରୁ ୩୦୦ ବସ୍‌-ଉଠ୍‌ ଦେଲେ ଶିକ୍ଷକ, ୧୫୦ କରିବା...

୧୪ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରୀ, ସ୍କୁଲରେ ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଇବାରୁ ୩୦୦ ବସ୍‌-ଉଠ୍‌ ଦେଲେ ଶିକ୍ଷକ, ୧୫୦ କରିବା ପରେ ଛାତ୍ରୀ ଆଜୀବନ ଚାଲିପାରିବେନି, ହେଲେ ପର୍ମାନେଣ୍ଟ ହ୍ୟାଣ୍ଡିକ୍ୟାପ୍

133

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୯ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଦ୍ୟାଳୟରେ, ସମସ୍ତ ପିଲାମାନେ କିଛି ଦୁଷ୍ଟାମି କରନ୍ତି। ପିଲାମାନେ କ୍ଲାସ ସମୟରେ ଟିଫିନ୍ ଖାଇବାରେ ଧରାପଡ଼ିବା, କିମ୍ବା ଲୁକ୍କାୟିତ ସ୍ନାକ୍ସ ରଖିବା ଯାହା ସ୍କୁଲକୁ ଆଣିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ସେପରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ତାଗିଦ୍‌ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଯାହାଫଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଆଜୀବନ ଶାରିରୀକ ଅକ୍ଷମ ହେବାର ଘଟଣା ବୋଧ ହୁଏ ପ୍ରଥମ ଏବଂ କଷ୍ଟଦାୟକ ନିଶ୍ଚୟ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଚାଇନାରେ। ଅବଶ୍ୟ ଏହା ଜଣେଇବାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଏକ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ। ତେଣୁ ଏହି ଘଟଣା ଯେଉଁ ସ୍ଥାନର ହେଉନାଁ କାହିଁକି।

ଘଟଣାଟି ଏହିପରି, ଜଣେ ଶିଶୁ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରାବାସରେ କିଛି ସ୍ନାକ୍ସ ଖାଉଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଶିକ୍ଷକ ଏତେ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଶହ ବସ୍‌-ଉଠ୍‌ କରିବାକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ଝିଅଟି ୧୪ ବର୍ଷର। ସେ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ସିଚୁଆନ୍ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ନ୍ତି। ଝିଟିର ମା’ ଜୋ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଘଟଣା ଜୁନ୍ ୧୦ ରେ ଘଟିଥିଲା। ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କ ଝିଅର ଶଯ୍ୟା ନିକଟରେ କିଛି ସ୍ନାକ୍ସ ପାଇଥିଲେ। ଏହା ବିଷୟରେ ପଚାରିବା ପରେ ଝିଅଟି ସ୍ନାକ୍ସଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ନୁହେଁ ବୋଲି ମନା କରିଦେଇଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ୩୦୦ ଟି ଉଠ୍‌ ବସ୍‌ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ।

ଝିଅକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ପରେ ଶିକ୍ଷକ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ଚାଲିଗଲେ। ସେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ ଯେ ଛାତ୍ରଟି ତାଙ୍କ ଦଣ୍ଡକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରୁଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଝିଅଟିର ଗୋଡରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା, ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଣ୍ଡକୁ କେହି ବନ୍ଦ କରିନଥିଲେ। ୧୫୦ ଟି ସିଟ୍ ଅପ୍ ପରେ ଝିଅର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ ସହରର ସମସ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଗଲେ। ଶେଷରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଝିଅଟି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଅକ୍ଷମ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ରଚ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚାଲିବାକୁ ପଡିବ। ସେହି ଦିନଠାରୁ, ଝିଅଟି ଗଭୀର ଆଘାତରେ ପଡିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଡିପ୍ରେସନ୍ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡୁଛି।

ଯେତେବେଳେ ଝିଅଟିର ଏହି ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା, ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଝିଅର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ୧୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.