Home Top News ହୃଦଘାତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଇଥାଏ, ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହୃଦଘାତ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ ଏହି ସଙ୍କେତ ଦେଖାଯାଇଥାଏ, ପଢ଼ନ୍ତୁ

138

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୬-୧୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଶୀତ ଋତୁରେ ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ବଢ଼ିଯାଏ। ତା’ପରେ ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ପେରିଫେରାଲ୍ ପାତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣତା। ଏହି କାରଣରୁ ହୃଦୟରେ ଅଧିକ ଚାପ ରହିଥାଏ। ଯାହା ହୃଦୟକୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ତଥାପି, ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଶରୀରରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସୂଚିତ କରେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସମୟ ସମୟରେ ସତର୍କ ହୋଇପାରିବେ।

ବେଳେବେଳେ ଛାତି ଉପରେ ଚାପ ଅନୁଭବ ହୁଏ। ଏହାକୁ ଆଞ୍ଜିନା କୁହାଯାଏ। ଏହି ସମୟରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ସ୍ନାୟୁତା ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଲାଗେ। ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଏହି ଚାପକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଝାଳ ବାହାରିବା

ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଝାଳ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ତା’ପରେ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ। ବେଳେବେଳେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁ। ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଏକ ଲକ୍ଷଣ।

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା

ହୃଦୟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନର ଅଭାବ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ଏହାର ଫୁସଫୁସ ମଧ୍ୟ ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ଅଭାବରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ।

ଥକ୍କା ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା

ଯଦି ଆପଣ ଭଲ ଡାଏଟ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି। ତା’ପରେ ତୁମର ହୃଦୟରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଏକ ଲକ୍ଷଣ। ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ରୋଗ ଶରୀରରେ ଜନ୍ମ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ନିଦ୍ରାର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.