ad
ଓଡ଼ିଶା

ସାବଧାନ! ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟର ଚଲାଉଛନ୍ତିକି ? କଟିବ ଚାଲାଣ – ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧ ଅଗଷ୍ଟ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସାବଧାନ୍, ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟରରେ ଚଲାଉଛନ୍ତିକି ? କଟିବ ଚାଲାଣ – ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ।

କେବଳ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ଦୁଇ ଚକିଆ ଆରୋହୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନୂତନ ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ନୂଆ ହେବାକୁ ଥିବା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାଇଲେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଲାଗୁ ହେବ। ଏହା ସହିତ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଏବଂ ଜେଲର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପ୍ରତିଦିନ ୨୮ ଜଣ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ କାରଣରୁ କିମ୍ବା ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ହେଲମେଟ ବିନା ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥାନ୍ତି।

ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହେଲମେଟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ (ବିଆଇଏସ) ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଜୁଲାଇ ୩୦ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଛି। ୩୦ ଦିନ ପରେ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବଜାରରେ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ BIS (ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ) ରୁ ହେଲମେଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବିଭାଗଗୁଡିକ ସ୍ଥାନୀୟ ହେଲମେଟ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ତଦନ୍ତ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇବେ।

ନୂତନ ମାନଙ୍କରେ ହେଲମେଟର ଓଜନ କମିବ

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ହେଲମେଟ କିମ୍ବା ହେଲମେଟର ଖରାପ ଗୁଣ (ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ) ବିନା ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଇନଭଏସ୍ ରହିବ। ନୂତନ ମାନଦଣ୍ଡରେ ହେଲମେଟର ଓଜନ ଦେଢ଼ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଏକ କିଲୋ ୨୦୦ ଗ୍ରାମକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।

ଦୁଇ ଚକିଆ ହେଲମେଟ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘର ସଭାପତି ରାଜୀବ କପୁର ଜାତୀୟ ଗଣ ମାଧ୍ୟମ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ହେଲମେଟକୁ ବିଆଇଏସ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ ତେବେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇବ। ୨୦୧୬ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୮ ଜଣ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ କିମ୍ବା ବିନା ହେଲମେଟ ଯୋଗୁଁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି।

ଅଣ ବିଆଇଏସ ହେଲମେଟ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଜରିମାନା ରହିବ

ଅଣ ବିଆଇଏସ ହେଲମେଟ ଉତ୍ପାଦନ, ଷ୍ଟକ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅପରାଧ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କମ୍ପାନୀକୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ। ଲୋକାଲ ହେଲମେଟଗୁଡିକ ଆଉ ରପ୍ତାନି ହେବ ନାହିଁ।

ପରିବହନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନିଲ ଚିକାରା ଗଣମାଧ୍ୟମ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥଳରେ ପିନ୍ଧାଯାଇଥିବା ହେଲମେଟ (ଇଞ୍ଜିନିୟର-ଷ୍ଟାଫ୍) ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ହେଲମେଟ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ବାସ୍କେଟ ହେଲମେଟ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ। BIS ର ପରିଚୟ ସହିତ ଗ୍ରାହକ ହେଲମେଟର ବ୍ୟାଚ୍, ବ୍ରାଣ୍ଡ, ଉତ୍ପାଦନ ତାରିଖ ଇତ୍ୟାଦି ଜାଣିପାରିବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top