Home Coronavirus Outbreak ସହଜରେ କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ମିଳିବ ନାହିଁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି : ଓମିକ୍ରନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ...

ସହଜରେ କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ମିଳିବ ନାହିଁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି : ଓମିକ୍ରନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ଆସିପାରେ – ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ

74

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬ -୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ କରୋନା ରୋଗର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍ ବିସ୍ତାର ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେଉଛି ଏକ ସଙ୍କେତ ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିସ୍ତାରିତ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଜୀବାଣୁ ରୂପ ଏବଂ ଆକାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ। କରୋନାର ଅନ୍ୟ ଫର୍ମ ତୁଳନାରେ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଏକ ସମୟରେ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ପରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ଼ ହୋଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାଇରସ୍ ଏହାର ରୂପକୁ ଆହୁରି ବଦଳାଇବ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ପ୍ରକାର କ’ଣ ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ ମହାମାରୀକୁ କିପରି ରୂପ ଦେବେ ସେ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସାମାନ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ହେବ କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନର ଟିକା ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ବୋଲି କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଁ।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ କି?

ବୋଷ୍ଟନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଲିଓନାର୍ଡୋ ମାର୍ଟିନେଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ନଭେମ୍ବର ଆଧିକ ଆକାରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଦେଖା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନାର ଏହି ନୂତନ ରୂପ କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏବଂ କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ କ୍ୟାମ୍ପବେଲ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘର କିମ୍ବା ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବା ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ, ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀଭାବରେ ନିଜର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରେ। ତଥାପି ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନେ ଡେଲଟା ରୋଗୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଏଥି ସହିତ, ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସମୟ ସହିତ ଜୀବାଣୁ କମ୍ ମାରାତ୍ମକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ରୂପ ଦେଖାଗଲା, ସେତେବେଳେ କେହି ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିଲେ ନାହିଁ, ଉଭୟ ଟିକା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବିଶ୍ୱ ଅଧିକାଂଶ ଭାଗରେ କରୋନାକୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଲା, କିନ୍ତୁ ଜୀବାଣୁ ନିଜେ ନିଜର ରୂପ ବଦଳାଇଲା। ଜୀବାଣୁଙ୍କର ପ୍ରକୃତିର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ କାରଣ ଅଛି। ଏହା ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଏହାର ରୂପ ବଦଳାଇପାରେ। ଯେହେତୁ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ କୁକୁର, ବିଲେଇ, ହରିଣର ଘରୋଇ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଉଭୟ ପ୍ରକାରର କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଜୀବାଣୁ ଏହାର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ଟୀକାକରଣ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସୁରକ୍ଷା।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱରେ ଟୀକାକରଣ ହାର କମ୍, ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ନିକଟରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ପରେ ଭବିଷ୍ୟତର ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ନିର୍ଭର କରେ।

ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଦେଶ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ କମ୍ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.