Home Top News ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ବିଷ୍ପୋରଣର ଶିଆ ମସଜିଦରେ ବିଷ୍ପୋରଣ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ନିହତ, ୪୦...

ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ବିଷ୍ପୋରଣର ଶିଆ ମସଜିଦରେ ବିଷ୍ପୋରଣ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ନିହତ, ୪୦ ଜଣ ଆହତ

33

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୫ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାନ୍ଧାର ସହରରେ ଏକ ଶିଆ ମସଜିଦରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅତି କମରେ ୧୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୩୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଲିବାନ ଶାସିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏହି ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମସଜିଦ ଉପରେ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଆକ୍ରମଣ।

ଦକ୍ଷିଣ ସହରର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୧୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ଏବଂ ୩୨ ଆହତଙ୍କୁ ମିରୱାଇସ୍ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ତାଲିବାନର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବିସ୍ଫୋରଣର ପ୍ରକୃତି ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ତାଲିବାନ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ସଇଦ ଖୋସ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଆମର ଅନେକ ଦେଶବାସୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣର ପ୍ରକୃତି ଜାଣିବା ଏବଂ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ତାଲିବାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଏକ ମସଜିଦ ଉପରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଶିୟା ମୁସଲମାନ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ, ଏଥିରେ ଅତି କମରେ ୪୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ସହଯୋଗୀ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଦାୟୀ ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀଙ୍କୁ ଉଇଗୁରୁ ମୁସଲମାନ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଦାବିକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଇଗୁରୁମାନଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବାରୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଉଭୟ ଶିଆ ଏବଂ ତାଲିବାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ଆଇଏସ୍ ସଂଯୁକ୍ତ ଆମାକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିବୃତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.