Home Top News ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’୨୨

ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’୨୨

18

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ହେବା ପାଇଁ ଜାରି ଉଦ୍ୟମରେ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର, ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବରସ୍ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି (FICCI) ର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ନିବେଶକଙ୍କ ମିଟ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡ଼ିଶା କନକ୍ଲେଭର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି କନକ୍ଲେଭ୍‌ରେ ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଶିଳ୍ପମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମାଙ୍କ ସମେତ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କର ସମ୍ଭନ୍ଧିତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କନକ୍ଲେଭରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ତଥା ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କର ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ସମାବେଶକୁ ସ୍ୱାଗତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ କରି କହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’୨୨ରେ ପୁଞ୍ଜିପତି ତଥା ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ବିକାଶ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡିଶା କିପରି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି, ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ଜିଏସଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ରାଜ୍ୟ ଦୃତ ବେଗରେ ଶିଳ୍ପାୟନ କରିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ମୂଳଦୁଆ ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ଶିଳ୍ପକ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଯାତ୍ରା ଜାରୀ ରଖିଛି।

କଳିଙ୍ଗ “ନୌ ବାଣିଜ୍ୟ” ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା। ଆଜି ଓଡ଼ିଶା ଭାରତରେ ଇସ୍ପାତ, ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମର ବୃହତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦକ ଅଟେ। କେମିକାଲ୍ସ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସ, ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍, ଆଇଟି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛୁ। ସବୁଜ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଏବଂ ସବୁଜ ଆମୋନିୟା, ଡାଟା ସେଣ୍ଟର, ଇଭି ଏବଂ ଇଭି ଉପାଦାନ ଉତ୍ପାଦନ ଭଳି ନୂତନ ଯୁଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛୁ।

ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’୨୨ ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ର କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ କନକ୍ଲେଭ୍‌ କେବଳ ଓଡିଶାରେ ବିଦ୍ୟମାନ ତଥା ଉଦୀୟମାନ ସୁଯୋଗକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବ୍ୟବସାୟ, ବାଣିଜ୍ୟର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନିର୍ମାଣ କରିବା ତଥା ବାଣିଜ୍ୟ, ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଉପରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କନକ୍ଲେଭରେ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ସହିତ “ଓଡିଶା ଭାରତର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଏବଂ ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅବସ୍ଥାନ ହେତୁ ଆମେ ପୂର୍ବ ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥଳ ଭାବରେ ଶୀଘ୍ର ଉଦୀୟମାନ ହେଉଛୁ। ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, “ମୋ ସରକାର”ର ପ୍ରଗତିଶୀଳ ନୀତି, ଦକ୍ଷ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ନୀତିଗତ ତଥା ଶୀଘ୍ର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେବାରେ ସରକାର ପ୍ରୟାସରତ।

“ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ’୨୨ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ୩୦ ନଭେମ୍ବରରୁ ୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ତେଣୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି କନକ୍ଲେଭରେ ଭାଗନେବାକୁ ପ୍ରତିନିଧିନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ।

ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା, ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା ବିଷୟରେ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପର ପ୍ରସାର ଏବଂ ସ୍ଥିର ଶାସନ ତଥା ଦେଶର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରୟାସ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ମେକ୍ ଇନ୍ ଓଡିଶା କନକ୍ଲେଭ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ଗରବାରରେ ୨୦୧୬ ରେ ଏକ ନମ୍ର ପ୍ରାରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୧୨୦ ରୁ ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରତାପ କେଶରୀ ଦେବ କହିଥିଲେ ଯେ “ଓଡ଼ିଶା ସର୍ବଦା ଚମତ୍କାର ହସ୍ତତନ୍ତ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଷୟିକ ବୟନ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ। ଆମେ ଭଦ୍ରକରେ ଏକ ବୈଷୟିକ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ପାର୍କ ସ୍ଥାପନ କରୁଛୁ। ଏହା ସହ କେମିକାଲ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସ ସେକ୍ଟର ଏବଂ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ସେକ୍ଟର ପରି, ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ଆଇଟି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଥ ବିକଶିତ କରୁଛୁ।

ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧିରେ ଓଡିଶାର ଶିଳ୍ପ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଉଚ୍ଚ କୁଶଳୀ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀ ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ପାଖାପାଖି ୨୦୦ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଆଇଟିଆଇ ସହିତ ଆମେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛୁ। ଆମେ ନିକଟରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ, ୱାର୍ଲ୍ଡ ସ୍କିଲ୍ ସେଣ୍ଟର (WSC), ଏକ ଉନ୍ନତ ଉନ୍ନତ ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛୁ। ରାଜ୍ୟରେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦ, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ନବସୃଜନ, ବିକାଶ ଏବଂ ଉନ୍ନତି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଯୁବକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାକୁ ଆମେ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଓଡିଶା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ।”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.