Home Top News ମହଁଗା ମାଡ଼ : ୮ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଲା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି : ଯାହା କିଣିବେ ତାହା...

ମହଁଗା ମାଡ଼ : ୮ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଲା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି : ଯାହା କିଣିବେ ତାହା ମହଁଗା, ତେଲ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ମହଁଗା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ସବୁଠୁ ମହଁଗା  

50

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୨-୫ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ପକାଇଲେ, ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ, ଖାଇବା ତେଲ-ଘି, ମସଲା, ପୋଷାକ, ଜୋତା ଏବଂ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସର୍ବାଧିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି।

ଏବେ ଦେଶରେ ଚାଲିଛି ମନ୍ଦିର-ମସଜିଦ ଆଲୋଚନା। ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି ମଧ୍ୟଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତି ଏସବୁ ଭିତରେ ଖବରରୁ ଲୁଚିଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କର ମନରୁ ଲିଭୁନାହିଁ। ଚର୍ଚ୍ଚା ସିନା ହେଉନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଆଖିରୁ ଏଭେ ଲୁହ ବଦଳରେ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲାଣି।

ତେବେ ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଖରରେ ରହିଛି। ଏପ୍ରିଲରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୮ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ଏବଂ ଏହା ଏପ୍ରିଲରେ ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକା ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲାଯେ, ଏପ୍ରିଲରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ପ୍ରାୟ ୭.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୬.୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ରେ, ଏହା ମାତ୍ର ୪.୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ସର୍ବଶେଷ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆକଳନ ଆରବିଆଇର ସାଧାରଣ ସ୍ତରଠାରୁ ୬.୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସେଥିପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ଜୁନ୍ ମୁଦ୍ରା ନୀତିକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ମେ ୪ ରେ ଆରବିଆଇ ହଠାତ୍ ରେପୋ ରେଟ୍‌ କୁ ୦.୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆକଳନ ମଧ୍ୟ ଭୟାନକ କାରଣ ଏହା ୮ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମେ ୨୦୧୪ ରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୧୨.୪% ଥିଲା।

ଯଦି ଆମେ ସହର ଆପେକ୍ଷା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କଥା କହିବା ତେବେ ସଦ୍ୟତମ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ପାଉଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୮.୩୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ୭.୦୯ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ର ଆକଳନ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ତେବେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାରର ଧାରା ଓଲଟା ଦେଖାଏ। ତାହା ହେଉଛି, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୧ ରେ, ସହରରେ ଅଧିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କମ୍ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୩.୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ୪.୭୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପାଇଁ ପରିବହନ ମୂଲ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଏବେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ, ଖାଇବା ତେଲ-ଘି, ମସଲା, ପୋଷାକ, ଜୋତା, ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଏପ୍ରିଲରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ମାତ୍ରା ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ସାମଗ୍ରିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ପନିପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ଘରର ବଜେଟକୁ ଖରାପ କରିଦେଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର (%)

ତେଲ-ଘିଅ ୧୭.୨୮
ପନିପରିବା ୧୫.୪୧
ମସଲା ୧୦.୫୬
ପୋଷାକ ଏବଂ ଜୋତା ୯.୫୮
ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ଶକ୍ତି ୧୦.୮୦
ପରିବହନ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ (ମୋବାଇଲ୍-ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି) ୧୦.୯୧।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯତ୍ନ ୮.୬୨

କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ରହିଛି?

ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆସାମ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଜାତୀୟ ହାର ଠାରୁ ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଅଟେ। ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ଅନ୍ୟତମ ଜନବହୁଳ ରାଜ୍ୟ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର (%)

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ୯.୧୨
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୯.୧୦
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୮.୭୮
ଆସାମ ୮.୫୪
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ୮.୪୬
ରାଜସ୍ଥାନ ୮.୧୨

ଟଙ୍କା ଏବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ

ଯଦି ପଡୋଶୀ ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଏ, ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଯେତେ ଦୂର, ଏହା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଯେତେବେଳେ କି ପାକିସ୍ତାନରେ ରାଜନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ସଙ୍କଟକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

ଅନ୍ୟ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର (%)

ଚୀନ୍ ୨.୧
ପାକିସ୍ତାନ ୧୩.୩୭
ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ୨୯.୮
ବାଂଲାଦେଶ ୬.୨୨ (ମାର୍ଚ୍ଚ)
ନେପାଳ ୭.୧୪ (ମାର୍ଚ୍ଚ)

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.