Home Top News ବାଂଲାଦେଶର ‘ISKCON ମନ୍ଦିର’ ଉପରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଲେ ଆକ୍ରମଣ

ବାଂଲାଦେଶର ‘ISKCON ମନ୍ଦିର’ ଉପରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଲେ ଆକ୍ରମଣ

60

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ବାଂଲାଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି, ନୋହାଲିରେ ଥିବା ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରକୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି, ISKCON ବାଂଲାଦେଶ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ମାଗିଛି।

ଏକ ଟୁଇଟ ଅନୁଯାୟୀ, ‘ବାଂଲାଦେଶର ନୋହାଲିରେ ଆଜି ISKCON ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଭକ୍ତମାନେ ହିଂସାତ୍ମକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦିରରେ ବହୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ଭକ୍ତଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ବାଂଲାଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରୁଛୁ।’

ଏଥି ସହିତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ବାଂଲାଦେଶର ଚାନ୍ଦପୁରର ହାଜିଗଞ୍ଜ ଉପଜିଲ୍ଲାରେ ପୋଲିସ୍ ହିଂସାକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟଣାରେ ଚାନ୍ଦପୁର ଏବଂ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଠାରେ ମୋଟ ୧୬ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ହାଜିଗଞ୍ଜ ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାରା ୧୪୪ ଲାଗୁ କରିଛି।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ପୋଷ୍ଟ କରି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା
ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିନ୍ଦୁ ପର୍ବ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ସମୟରେ କୋମିଲା ମନ୍ଦିରରେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତାଙ୍କ ପାଦରେ କୁରାନର ନକଲି ଫଟୋ ସେୟାର କରି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅଶାନ୍ତି କରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନା କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାନ୍ଦପୁରରେ ପୋଲିସ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଫଳରେ ଚାରିଜଣ ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେମାନେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଣ୍ଡାଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଇସଲାମବାଦୀମାନେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ଉତ୍ସବକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଦାବି କରି ‘ଇସଲାମକୁ ଅପମାନିତ କରିଥିବା’ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

କକ୍ସ ବଜାରରେ ପୂଜାପାଠ ତଥା ହିନ୍ଦୁ ଘର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ନଅ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି

ଦୁଇଟି ପୃଥକ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ ହୋଇଥିବାବେଳେ କକ୍ସ ବଜାରରେ ପୂଜାପାଠ ତଥା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ନଅ ଜଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଚାନ୍ଦପୁରରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଭେନ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କକ୍ସର ବଜାରରେ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିପାରିନଥିଲେ। ପୋଲିସ କହିଛି ଯେ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ କକ୍ସ ବଜାରର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ପଦଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ।

‘କିଛି ଲୋକ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ’

ହସିନା କହିଛନ୍ତି, “କିଛି ଲୋକ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଏବଂ ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦ୍ୱନ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନେ କେବଳ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନୁହଁନ୍ତି, ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି କାମ କରିବା, ସେମାନେ କୌଣସି କ୍ଷତି କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ବାଂଲାଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅସଦୁଜମାନ ଖାନ କମଲ ଗୁରୁବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ପୃଥକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.