Home ଓଡ଼ିଶା ଚାପ (Stress) ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ – ଚାପ ଦୂର...

ଚାପ (Stress) ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ – ଚାପ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କ’ଣ କରିବେ?

134

ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟେନସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେତେବେଳେ ଘର ବାହାରେ ଉଭୟ ସ୍ଥାନର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ତୁଲାନ୍ତି ଦମ୍ପତିମାନେ ଚାପ, ଉଦାସୀନତା ଇତ୍ୟାଦିର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, କେତେବେଳେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତାହା ସେମାନେ ନିଜେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ। ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଯୌନ ଜୀବନକୁ ରିଚାର୍ଜ କରିବା ଜରୁରୀ, ନଚେତ୍ ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ।

ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରଭାବ

ଚାପ କେବଳ ଆମର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆମର ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଚାପ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ, ଜାଣିବା।

ଶକ୍ତି ସ୍ତର

ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ନେବା ଶକ୍ତି ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା ନଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ କିମ୍ବା ଶକ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ।

ନିଶା

କିଛି ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ସିଗାରେଟ୍ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ କମିଯାଏ କିମ୍ବା ଚାପ ସହିବାକୁ ଶକ୍ତି ମିଲିଯାଏ, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍। ସିଗାରେଟ୍, ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମଦ୍ୟପାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା

ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀ ଚାପରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପ୍ରକାଶ ନକରିବା ଅନ୍ୟର ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଢ଼ିିଯାଏ ଏବଂ ଯୌନ ଇଚ୍ଛା କମିଯାଏ।

ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ସମସ୍ୟା

ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ମଧ୍ୟ ଚାପର ଅନ୍ୟତମ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା। ବନ୍ଧ୍ୟାତା ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇପାରେ। ଶାରୀରିକ ତ୍ରୁଟି ବ୍ୟତୀତ, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

ଶରୀରର ଆକୃତି
ଚାପ ମେଦବହୁଳତା ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଆମେ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଉ ଯେ ସାଥୀ ଆଉ ପୂର୍ବ ପରି ଆମକୁ ଭଲ ପାଏ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୂରତା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

ଚାପର କାରଣ କ’ଣ?

ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ, ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଚାପ, ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା, ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି ଚାପ ମଧ୍ୟ ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଚାପରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବେ?

ନିଜ ଶୋଇବା ଘରରୁ ଚାପକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏବଂ ପରସ୍ପରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ:

ସମୟ ପରିଚାଳନା : ପ୍ରାୟତଃ, କାର୍ଯ୍ୟରତ ଦମ୍ପତିମାନେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫିସରେ କାମ କରିବା କାରଣରୁ କ୍ଳାନ୍ତ ଓ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସେକ୍ସ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କମିଯାଏ। ପରସ୍ପରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦେଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଟେନସନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଯଦି ତୁମର ପରିସ୍ଥିତି ସମାନ, ତେବେ ତୁମର ଯୌନ ଜୀବନକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କର ନାହିଁ ଏବଂ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ କିଛି ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର। ଯଦି ତୁମେ ରାତିରେ ସମୟ ପାଉ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ସକାଳେ ଯୌନ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ଏକ ନୂତନ ମନୋବଳ ସହିତ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଯୌନ ଜୀବନକୁ ରୋମାଞ୍ଚକର କରିପାରିବେ।

ପାରସ୍ପରିକ ବୁଝାମଣା

ତୁମର ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାଥୀ ଉପରେ ଚାପ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ସେମାନେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଚାପର କାରଣ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ, ଶୟନ କକ୍ଷରେ ଯୌନ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ସ୍ନେହପୂର୍ଣ୍ଣ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଫୋରପ୍ଲେ ମାଧ୍ୟମରେ ସେକ୍ସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ।

ପସନ୍ଦ ଏବଂ ନାପସନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
ସେକ୍ସ ଆକ୍ଟରେ ତୁମର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସାଥୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ କି ନାହିଁ? ଏ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି, ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ସେହି ବିଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସାଥୀକୁ ଯୌନ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ, ତୁମର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉପରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ସାଥୀଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଏବଂ ନାପସନ୍ଦ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଟେନସନ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ

ସେକ୍ସୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡ଼ଃ ଅରବିନ୍ଦ ଭବଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, “କେବଳ ତୁମର ଖୁସି ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଚାପ ମଧ୍ୟ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ। ଏହି ପାରସ୍ପରିକ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ପ୍ରେମ ବଢ଼ିଥାଏ। ଯଦି ତୁମର ସାଥୀ ତୁମର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ନାହିଁ, ସେ ତୁମକୁ କିପରି ବୁଝିବେ? ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କର ଚାପ ଆପଣଙ୍କ ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ତେଣୁ ସାଥୀ ସହିତ ସେୟାର କରି ଟେନସନକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସେକ୍ସି ଟିପ୍ସ

ଦିନସାରା ଚାପରେ ରହିବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁଃଖିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ସହିତ ସେହି ବିଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ମନୋବଳକୁ ସେକ୍ସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସତେଜ ଟିପ୍ସ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀ ଘରକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ପସନ୍ଦର ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରୋମାଣ୍ଟିକ ପୋଷାକ ପରିଧାନକରନ୍ତୁ। ଏହା ତା’ଙ୍କ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବା ସହିତ ତା’ଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟତର କରିବ।

ସାଥୀ ସହିତ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ।

ଯଦି ଦିନସାରା ଘର କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାରୁ ପତ୍ନୀ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରୋମାଣ୍ଟିକ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପାଇଁ ନିଅନ୍ତୁ।

ଯୌନ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ତରରେ ଆରାମ ଦେବା ପାଇଁ ଫୋରପ୍ଲେ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ।

ଯୋଗ, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ସାହାଯ୍ୟରେ ମନୋବଳକୁ ସତେଜ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସାଥୀକୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବାକୁ, ଏକ ସୁଗନ୍ଧିତ ପର୍ଫ୍ୟୁମ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ସେକ୍ସି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇ ପାର୍ଟନରଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ରୋମାଣ୍ଟିକ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସେକ୍ସି ଡ୍ରେସ, ପିନ୍ଧା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ପାର୍ଟନରଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ସହିତ ସେକ୍ସକୁ ରୋମାଞ୍ଚକର କରନ୍ତୁ।

ଯୌନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଟେନସନ ବଢ଼ାଇପାରେ, ତେଣୁ ସାଥୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ମନେ ରଖି ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ମୁହୂର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ।

ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ

ଖାଦ୍ୟ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଯୌନ ଜୀବନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ତେଣୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ।

ଆମେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍?

ଖାଦ୍ୟରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ଚାଉଳ, ଆଳୁ, ରୁଟି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ।

ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ବି ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ।

ହଳଦିଆ ଏବଂ କମଳା ରଙ୍ଗର ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା (ସାଇଟ୍ରସ୍ ଖାଦ୍ୟ), ଯେପରିକି- ମୋସମ୍ବି, କମଳା, ଲେମ୍ବୁ, ଅମଡତଭଣ୍ଡା, କଖାରୁ ଇତ୍ୟାଦି ଚାପ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ସବୁଜ ପତ୍ର ଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଫାଇବ୍ରସ୍ ଫଳ, ପନିପରିବା ଏବଂ ପୁରା ଶସ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିବା ଏବଂ ବୁଝିବା କ୍ଷମତା ବଢ଼ାଇବା ସହିତ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

କଣ ଖାଇବ ନାହିଁ

କଫି, ବ୍ଲାକ୍ ଚା ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ କଫିନଯୁକ୍ତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଚାପ ହରମୋନର ସ୍ତରକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ଭଜା, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ଚିନି ମଧ୍ୟ ଚାପକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ, ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.