Home Top News ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଚାପରେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଅପିଲ କରିବାର ଅଧିକାର ମିଳିଲା

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଚାପରେ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଅପିଲ କରିବାର ଅଧିକାର ମିଳିଲା

51

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୭ -୧୧ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ଜେଲରେ ଥିବା କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଦବଙ୍କୁ ଅପିଲ କରିବାର ଅଧିକାର ଦେଇଛି। କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସଂସଦର ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଛି।

କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ବୋଲି ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଯାଦବଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ପୁଣି କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଛି। କନସୁଲାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଭାରତରେ କନସୁଲାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ଗୁପ୍ତଚର ତଥା ଆତଙ୍କବାଦ ଅଭିଯୋଗରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୭ ରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମରିକ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା କନସୁଲାର ପ୍ରବେଶକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସହ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛି।

ହେଗରେ ଥିବା ଅାନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋର୍ଟ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ ରେ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଥିଲେ ଯେ, କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ଦଣ୍ଡାଦେଶର ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ଦଣ୍ଡକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ। ବିଳମ୍ବ ନକରି ଭାରତକୁ କନସୁଲାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ କହିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.