Home Coronavirus Outbreak ପୁଣି ଭାଙ୍ଗିଲା ରେକର୍ଡ଼: ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨.୭୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୨୪...

ପୁଣି ଭାଙ୍ଗିଲା ରେକର୍ଡ଼: ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୨.୭୩ ଲକ୍ଷ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୬୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

67

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) କ୍ରମାଗତ ପଞ୍ଚମ ଦିନ ପାଇଁ ଦେଶରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଆସିଛି। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୬.୯୭ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ କରୋନା ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗତକାଲି ୧୪ ଲକ୍ଷ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଦୈନିକ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ।

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡକୁ ଭାଙ୍ଗିଛି। ପୂର୍ବ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରତିଦିନ ଅଧିକ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨,୭୩, ୮୧୦ ନୂତନ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୬୧୯ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ୧, ୪୪, ୧୭୮ ଜଣ ମଧ୍ୟ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଦିନ ୨୬୧, ୫୦୦ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା।

ଦେଶରେ ଆଜି କରୋନା ସ୍ଥିତି

ମୋଟ କରୋନା କେସ୍ – ଏକ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୯୧୯।
ମୋଟ ଡିସଚାର୍ଜ – ୧ କୋଟି ୨୯ ଲକ୍ଷ ୫୩ ହଜାର ୮୨୧।
ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା – ୧୯ ଲକ୍ଷ ୨୯ ହଜାର ୩୨୯।
ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ – ୧ ଲକ୍ଷ ୭୮ ହଜାର ୭୬୯।
ମୋଟ ଟିକାକରଣ – ୧୨ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୫୬୬ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି।

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି
ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ରେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସାରା ଦେଶରେ ୧୨ କୋଟି ୩୮ ଲକ୍ଷ ୫୨ ହଜାର ୫୬୬ କରୋନା ଡୋଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ଦିନ ୧୨ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦ୍ୱିତୀୟ ଟିକା ଦେବା ଅଭିଯାନ ୧୩ ଫେବୃଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି।

ଦେଶରେ କରୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧.୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ପ୍ରାୟ ୮୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କରୋନା ଆକ୍ଟିଭ କେସରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ପରେ ଭାରତରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ।

ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଡ ଲହର ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅଟେ
ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗଠାରୁ ଭିନ୍ନ, କାରଣ ନୂତନ ରୋଗର ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଲାନସେଟ୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ କମିଶନ ଇଣ୍ଡିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଫେବୃଆରୀରୁ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ଦିନ ତଳେ ଦୈନିକ ୧୦, ୦୦୦ ରୁ ୮୦, ୦୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.