Home Top News ଅକ୍ଟୋବରରେ ପୁଣି ମହଁଗା ମାଡ଼ – CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ୧୦-୧୧% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ

ଅକ୍ଟୋବରରେ ପୁଣି ମହଁଗା ମାଡ଼ – CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ୧୦-୧୧% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ

84

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ପରି ସହରରେ ଅକ୍ଟୋବରରେ CNG ଏବଂ PNG (ପାଇପ୍ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍) ର ମୂଲ୍ୟ ୧୦-୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ସିକ୍ୟୁରିଟିଜ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସରକାର ସ୍ଥିର କରିଥିବା ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୭୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ସରକାର ଗ୍ୟାସ ଅତିରିକ୍ତ ଦେଶଗୁଡିକର ଦର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ନିଗମ (ONGC) ଭଳି କମ୍ପାନୀକୁ ନାମାଙ୍କନ ଆଧାରରେ ଆବଣ୍ଟିତ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୀକ୍ଷା ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରେ ହେବ।

ଆଡମିନିଷ୍ଟର୍ଡ ରେଟ୍‌ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୩.୧୫ ହେବ

ବ୍ରୋକରେଜ୍‌ କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଏ.ପି.ଏମ୍ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହୃତ ଦର ୟୁନିଟ୍ ପିଛା (MMTTU) ଅକ୍ଟୋବର ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହା ୟୁନିଟ୍ ପିଛା $ ୩.୧୫ ହେବ। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା $ ୧.୭୯ ଅଟେ। ଏଥିସହ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ର KG-D6 କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ BPPlc ପରି ଗଭୀର ଜଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗ୍ୟାସ୍ MMTTU ୭.୪ ଡଲାର୍ ହେବ।

ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ହେଉଛି ଏକ କଞ୍ଚାମାଲ ଯାହା ଯାନରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ CNG ଏବଂ ରନ୍ଧନପାଇଁ PNG ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ କରାଯାଇଥାଏ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ APM ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ସହର ଗ୍ୟାସ ବଣ୍ଟନ (ସିଜିଡି) କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି CNG ଏବଂ ପାଇପ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଏନ୍ଜି ବଣ୍ଟନ କରୁଥିବା ଏକ କମ୍ପାନୀ। ଏପିଏମ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଦର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରସ୍ଥ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇଜିଏଲ୍) ଆସନ୍ତା ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। ମୁମ୍ବାଇରେ ସିଏନଜି ଯୋଗାଉଥିବା MGL ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରର ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ମୂଲ୍ୟ ୧୦-୧୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.