ad
ଓଡ଼ିଶା

ହାତରସ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା : ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ, ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନର ଗେଟ ବନ୍ଦ କଲା ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ

Image credit The Leaflet

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ହାତରସ୍ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ରେପ୍ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦାବି କରିବାକୁ ନାଗରିକ ସମାଜ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା, ଛାତ୍ର ଓ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରଥମେ ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରାଜପଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଷେଧାଦେଶ ହେତୁ ଏହା ଜନ୍ତର ମନ୍ତ୍ରରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ, ଜନପଥ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଗେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି।

ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ରେଳ ନିଗମ (ଡିଏମଆରସି) କହିଛି ଯେ ଜନପାଥ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଫାଟକ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକିବ ନାହିଁ। ରାଜୀବ ଟୌକ୍ ଏବଂ ପଟେଲ ଟୌକ୍କର ଫାଟକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ଅଛି। ଏଥି ସହ ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ବିକ୍ଷୋଭରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

କେଜ୍ରିୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ଘଟିଲା, କେତେକ କହିଲେ ଯେ, ରାଜସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଘଟିଛି। ଏପରି କହିବା ଭୁଲ ଅଟେ। ଏହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କାହିଁକି ଘଟିଲା, ରାଜସ୍ଥାନରେ କାହିଁକି ଘଟିଲା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ଘଟିବ। କାହାକୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଉ। କେତେକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଥିଲେ, ‘ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ତାହା ହେଉଛି ଗୁଣ୍ଡରାଜ। ପୋଲିସ ଗାଁକୁ ଘେରି ରହିଛି, ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେଠାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ସେମାନେ (ପୋଲିସ-ପ୍ରଶାସନ) ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ନେଇଯାଇଛନ୍ତି।

ପରିବାରର ଇଚ୍ଛା ବିରୁଦ୍ଧରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ କିପରି ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି ତାହାକୁ ସେ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ରେପ୍ କେସ୍ ପରେ ପ୍ରାୟ ପନ୍ଦର ଦିନ ବିତି ଗଲାଣି। ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ପୀଡିତା ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀର ସଫଦରଜଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ବୁଧବାରଦିନ ବଢ଼ିଭୋରରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ହାତରସ୍ ରେ ତା’ର ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା।

ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ରାତିସାରା ଶବଦାହ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲା। ତେବେ ପରିବାରର ସହମତି କ୍ରମେ ଏହି ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top