ad
ଓଡ଼ିଶା

ସଙ୍କଟକୁ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବାର ଲକ୍ଷ : ଏହି ୪ ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋଭିଡ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ହେବ ବ୍ୟାପକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଅଗଷ୍ଟ ୦୮ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାମଗ୍ରିକ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋହଲିଯାଇଛି। ଏଭଳି ସମୟରେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ର ଏହି ବିପଦକୁ ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ COVID ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଗରେ ବିପୁଳ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ FMCG, ଭିତ୍ତିକ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ବିଜେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ -୧୯ କେବଳ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କେବଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନାହିଁ, ଏହା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ଘଟାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଆଗକୁ କିଛି ସମୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଯାହାକି ରୋଗ ଅପେକ୍ଷା ଅର୍ଥନୀତିପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।

ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ, ବ୍ୟବସାୟଗୁଡିକ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନଗଦ କାରବାରର ଅଭାବ ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଲିକ୍ୟୁଡ଼ିଟି ରେ ଅଭାବତା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ, ଲାଭ କମ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ରଣନୈତିକ ସହଯୋଗ ବା ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଭାଗୀତା ହ୍ରାସ ପାଉଛି। COVID-୧୯ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା ସୁବିଧା ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାହିଦା ପୂରଣ ଉପରେ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେଉଥିବାବେଳେ ଅଣଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ କମ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଉଥିବା ପଦକ୍ଷେପ, ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସେକ୍ଟର, ସେମାନଙ୍କ ସଟର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଯଦିଓ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଧୀର ହେବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ର ଏହାକୁ ନୂତନ ସ୍ୱାଭାବିକ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କର ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରଭାବ ସାମଗ୍ରିକ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ବଡ ଧରଣର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବାବେଳେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ର ଏହି ବିପଦକୁ ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ COVID ପରବର୍ତ୍ତୀ ଯୁଗରେ ବିପୁଳ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ବିଚାର କରାଯାଉ।

ଡିଜିଟାଲ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଅର୍ଥନୀତି:
ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟ ସଭାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍‌ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ଲୋକପ୍ରିୟତାର ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ମିଟିଂ ଏବଂ ଭିଡିଓ କଲିଂ ଆପ୍ଲିକେସନ ଗୁଡ଼ିକ ଅଭିନବ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଆଣୁଛନ୍ତି ଯାହା ପେସାଦାରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ହେବ।

ଏପରିକି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି।

ଲକଡାଉନ୍ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ଲଗାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରୀଡା, ସଂଗୀତ ମହୋତ୍ସବ, ଥିଏଟର, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଏକ ବିଶାଳ ସମାବେଶ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସେକ୍ଟର ଏବେ ବାଧିତ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯେପରିକି, ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବେ ଥିଏଟର ରିଲିଜ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡିଜିଟାଲ୍ ରିଲିଜ୍ ହେଉଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ହିଟ୍ ହେଉଛି। ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ, ଏହି ଡିଜିଟାଲ ପ୍ୱାପ୍ଲାଟଫର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରଟି ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବୁମ୍ ହୋଇଛି।

FMCG ଏବଂ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟସାୟ :
ଏହି କଠିନ ସମୟରେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକଡାଉନ୍ ର ଭୟ ସହିତ, ଖାଦ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଖୁଚୁରା ବିକ୍ରି ଚେନ୍‌ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବିଜେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଉଥିବା ଉତ୍ପାଦର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଉତ୍ପାଦ ବିଭାଗରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ପରିସର ଆହୁରି ବ୍ୟାପକ ହୋଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଦାନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବର୍ଗରେ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିବା, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବଜାରରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିତରଣ ବୃଦ୍ଧି, ଦ୍ୱାର ଦ୍ୱାର ସେବା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରଣକୌଶଳକୁ ନବୀକରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ସହ ଋତୁକାଳୀନ ଅଫର୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ଡାବର, ପତଞ୍ଜଳି, ଝଣ୍ଡୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜୈବିକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଭଳି ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଅଧିକ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ପ୍ରକାରଭିତ୍ତିକ ନୂତନ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଲଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ, କେତେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଚରଣ ଯେପରିକି ବାହାରେ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଘରେ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଆଇଟମ୍ ଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ୍ ଚ୍ୟବନପ୍ରାଶ୍ ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନିଟି-ବୁଷ୍ଟର ପରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବର୍ଦ୍ଧକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟର ଗୁଣାତ୍ମକ ଇମ୍ୟୁନିଟି ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ପାଇଁ ଯଦିଓ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ, ପୂର୍ବରୁ ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ତାଙ୍କର ପ୍ରଡକ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ନେଇ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।

ସ୍ପେସିଆଲିଟି କେମିକାଲ୍ସ:
ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଛି ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର, ଡିସ୍‌ଇନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ସର୍ଫେସ୍ କ୍ଲିନର୍ସ। ଏଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ବଢ଼ିଛି। ଭାରତର (FMCG) କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ COVID-୧୯ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଅନେକ ଏହି ପରି ଉତ୍ପାଦ ଅଧିକ ପ୍ରଡକ୍ସନ କରିବାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଆଇଟିସି ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଭିନ କେୟାର ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସର୍ଫେସ ଡିସଇନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ସ୍ପ୍ରେ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଲିକ୍ୟିୁଡ୍, ସାଭଲନ୍ ହେକ୍ସା ପରେ ଆଇଟିସି ଏକ ସାଭଲନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ସର୍ପେସ୍ ଡିସଇନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ସ୍ପ୍ରେ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଏଥିସହ ମାରିକୋ ଲିମିଟେଡ୍ ଏକ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଧୋଇବା ‘ଭେଜି କ୍ଲିନ୍’ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ମହାମାରୀ ହେତୁ ଡିସଇନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ, ଔଷଧର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି। ତେଣୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିସଇନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ, ଔଷଧର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ରାସାୟନିକ କାରବାର କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ର:
ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ପରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ବିପୁଳ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଦେଖିବ। ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବ ଯେ, ମହାମାରୀର ବିପଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବାସ୍ତବ ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ କରାଯିବ। ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଅକ୍ସିମିଟର, ପର୍ସନାଲ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ ଉକ୍ୟୁପମେଣ୍ଟ (ପିପିଇ) କିଟ୍, ଏବଂ ମାସ୍କ ପରି କେତେକ ଡାକ୍ତରୀ ଉପକରଣର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି କାରଣ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀମାନେ ସ୍ୱୟଂ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ମୌଳିକ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ ଉପରୋକ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ବଜାରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କେତେକ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ମିଶ୍ରଣକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଏହାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରୁଛନ୍ତି। ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଏବଂ ଡିଜେନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ କ୍ଲିନର୍ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆସୁଛି। ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ଏହି ସୁଯୋଗର ପାଇଦା ଉଠାଉଥିବା ବେଳେ ନେଉଥିବାବେଳେ, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡିକ ଯାହାକି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏହି ରେଟ୍ ରେସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗେଇ ଆସୁଛି।

ଦୁନିଆ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି କିଛି ଦେଖିଛି। COVID-୧୯ ସଙ୍କଟ ଶେଷରେ ନୂତନ FMCG ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଉତ୍ପତ୍ତି, ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଉପରେ ବଜାରର ଧ୍ୟାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି।

ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମହାମାରୀର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛନ୍ତି।

କେତେକ ଅଭିନବ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ପାଷ୍ଟ ମୁଭିଂର ପାଇଦା ପାଉଛନ୍ତି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ବଜାର ଉପରେ ଏକ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ବ୍ୟବସାୟ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରିବେଶ ଏବଂ ବାହ୍ୟ ପରିବେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ।

ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରିବେଶ ହେଉଛି ବ୍ୟବସାୟ ସଂସ୍ଥାର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା, ଯେତେବେଳେ ବାହ୍ୟ ପରିବେଶ, ଯାହା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବସାୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ନୂତନ କୌଶଳ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ କାରଣଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଖେଳି, ଶେଷରେ ଏହା ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top