Home Top News ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ ପୋର୍ଟାଲ ୨.୦ ଆରମ୍ଭ କରିବେ

ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ ପୋର୍ଟାଲ ୨.୦ ଆରମ୍ଭ କରିବେ

43

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଗତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ ପୋର୍ଟାଲ -୧.୦ (ୱାନ) ର ସଫଳତା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ -୨.୦ ପୋର୍ଟାଲ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଥିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ଯୁବକମାନେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ରେ ନିଯୁକ୍ତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରାଯାଇଛି। ରୋଜଗାର ମାର୍କେଟ ପୋର୍ଟାଲ- ୧.୦ ର ସଫଳତା ପରେ, ଏହି ନୂତନ ପୋର୍ଟାଲ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ହେବ। ଏଥିରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ଆଧାରିତ ଚାକିରି ମେଳଣ ସେବା ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଡିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଜଗର ବଜାର-ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ ରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବେକାର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ଦିଲ୍ଲୀର ସେହି ବେକାର ଯୁବକ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ରେଖା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଯୁକ୍ତି ବଜାର ପୋର୍ଟାଲରେ ୧୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିବା ଏବଂ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାକିରୀ ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି।

ଭାରତର କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଚାକିରି ମେଳଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏତେ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏଠାରେ ଅଟକି ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ନୂଆ ରୋଜଗାର ବଜାର-୨ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ସରକାର ଦକ୍ଷତା ତାଲିମ, କ୍ୟାରିୟର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ଚାକିରି ମେଳଣ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସେବାକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଆଣିବେ, ଯାହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଟେ।

ଏଠାରେ ଯୁବକମାନେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ସେବା ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ରୋଜଗର ବଜାର-ଏକ ପୋର୍ଟାଲର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଆଧାର କରି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ସଂଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟମାନ ରୋଜଗର ବଜାର ପୋର୍ଟାଲକୁ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚାକିରି ପୋର୍ଟାଲର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ସହଜରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଚାକିରି ବଜାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.