Home Top News ଭୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଲେ କୋର୍ଟ : ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନାଗସାପ...

ଭୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଲେ କୋର୍ଟ : ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନାଗସାପ କାମୁଡେଇ ମାରିଥିଲା, ଏହି ପାପୀ

238

କେରଳ ୧୩-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବୁଧବାର ଦିନ କେରଳର କୋଲାମର ଏକ କୋର୍ଟ ନାଗସାପ ବ୍ୟବହାର କରି ତା’ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ସୋମବାର କୋର୍ଟ ପି ସୁରାଜ, ଶୋଇଥିବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ଉପରେ ନାଗସାପ ଛାଡ଼ି ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ସୁରଜ ପାଇଁ ଓକିଲ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ମାଗିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ସୋମବାର କେରଳର କୋଲାମର ଏକ କୋର୍ଟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨୫ ବର୍ଷିୟା ପତ୍ନୀଙ୍କ ଉପରେ ନାଗସାପ ଛାଡ଼ ହତ୍ୟା କରିଥିବା କାରଣରୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଘଟଣା ଗତ ବର୍ଷର। ଶୋଇଥିବା ସମୟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନାଗସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଅଭିଯୋଗରେ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ଏହି ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଦୋଷୀକୁ କ’ଣ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ତାହା ପରେ ଜଣାପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ହେଉଛିଯେ, ଏହି ଘଟଣାରେ ସ୍ୱାମୀକୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା।

ତେବେ ଏହା ଏକ ସାପ ସହିତ ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷଣରେ ପ୍ରାକୃତିକ ସାପ କାମୁଡ଼ା ଏବଂ ପ୍ରେରିତ ଉପାୟରେ କାମୁଡ଼ା ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଥିଲା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରମାଣ।

ଅତିରିକ୍ତ ସେସନ କୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ ଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଥିବାରୁ କୋଲାମର ବାସିନ୍ଦା ୩୨ ବର୍ଷିୟ ପି ସୋରାଜଙ୍କ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦାବି କରାଯାଇଛି। IPC ଧାରା ୩୦୨ (ହତ୍ୟା), ୩୨୮ (କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ସେବନ), ୩୦୭ (ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ) ଏବଂ ୨୦୧ (ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବା) ଅନୁଯାୟୀ ସୋରାଜଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ତ୍ରୀ ଉଥରାଙ୍କ ପିତାମାତା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତିଯେ, ‘ଆମେ ଖୁସି ଯେ ଶେଷରେ ଆମ ଝିଅ ନ୍ୟାୟ ପାଇଲା। ଆମେ ସୁରଜ (ସ୍ୱାମୀ) ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଦଣ୍ଡ ଆଶା କରୁଛୁ। ଆମେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପିତାମାତା ଆମର ଅଭିଜ୍ଞତା ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।’

ବିଚାରପତି ଏମ ମନୋଜ ତାଙ୍କୁ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ବୋଲି ପଚାରିବାରୁ ସୁରଜ ଚୁପ୍ ରହିଥିଲେ।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ କେରଳ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଅନିଲ କାନ୍ତ ଏହି ଘଟଣାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ (ଏସଆଇଟି) କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ହତ୍ୟା ରହସ୍ୟକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି କିପରି ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ ଏହାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ। ଏସ ହରିଶଙ୍କରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

୧୭ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ତଦନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପରିସ୍ଥିତିର ପ୍ରମାଣ ନଥିଲା। ସାପକୁ କିଛିଦିନ ଭୋକିଲା ରଖିବା, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ପ୍ରମାଣ ଉପରେ SIT ସମ୍ବନ୍ଧିତ। ପ୍ରାକୃତିକ ଏବଂ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ କାମୁଡ଼ା ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ SIT ଏକ ସାପ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା।

‘ପ୍ରାକୃତିକ (ଆକସ୍ମିକ) କାମୁଡ଼ାରେ ମାର୍କ ୧.୭ ରୁ ୧.୮ ସେମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଉଥ୍ରାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ୨.୩ ରୁ ୨.୮ ସେମି ଥିଲା। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାପ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ବୋଲି ହରିଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି। ମୃତ ସାପର ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲାଯେ, ଏହା ଆହୁରି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବା ପାଇଁ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକରେ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଥ୍ରାର ଅନ୍ତନଳୀରେ ସେଡେସନ ବଟିକା ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା। ପରେ ସୁରାଜ କାମୁଡ଼େଇବା ଦିନ ଜୁସ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ କରି ଶୋଇବା ପାଇଁ ବଟିକା ଦେଇଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ।

ହରିଶଙ୍କର ଏହାକୁ ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ତଥା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ପୋଲିସ୍ ଅଫିସର କହିଥିଲେଯେ, ‘ଆମେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପାଇଲୁ ଯେ ସେ ସାପକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ଏବଂ ହତ୍ୟାକାରୀ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପାଇଁ ମାସେ ଧରି ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ।’

ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଉଥ୍ରାଙ୍କ ପିତାମାତା ସୁରଜ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ନିଜ ଝିଅକୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଏହି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏହି ଦମ୍ପତି ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବାକୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ସୁରଜଙ୍କ ପିତାମାତା ଉଥ୍ରାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ, ଏସଆଇଟି ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ସାପ ଧରାଳି ସୁରେଶକୁ ପାଇଥିଲା, ସେ ସୁରାଜଙ୍କୁ ସାପ ଧରିବା ଉପରେ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏକ ନାଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ଏକ କପଡା ବ୍ୟାଗରେ ରଖିଥିବା ସାପ ବାହାରକୁ ଆସିବାରୁ ତାକୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ଏହାଥିଲା ସୁରାଜର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ, ଯାହାକି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ମେ ୬, ୨୦୨୦ ରେ, ଉଥ୍ରା ଶୋଇବା ପରେ ସୁରାଜ ଏକ ବୋତଲରୁ ସାପ ବାହାର କରି ତା ଉପରେ ପକାଇ ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେ ସାପକୁ ଦୁଇଥର କାମୁଡ଼ିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥିଲା। ସାପ କାମୁଡ଼ି ନ ଥିବାରୁ ସୁରାଜ ରାତିସାରା ଜାଗ୍ରତ ରହି ସକାଳେ ପୂର୍ବପରି ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ଉଥ୍ରାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ଏସଆଇଟି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ, ସୁରଜ ପୁଣିଥରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲା। ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଉପରେ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏକ ଡମି ପରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବହାର କରି SIT ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା। କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଡମି ଭିଡିଓ ଏହି ମାମଲାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ବୋଲି ଓକିଲ ଜି ମୋହନରାଜ କହିଛନ୍ତି। ‘ଏହା ଏକ ଜଘନ୍ୟ ଅପରାଧ ଥିଲା ଯାହା କେବେ ଶୁଣାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ତଥା ଚିନ୍ତିତ ଅପରାଧ ଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଦୃଢ଼ ଥିଲା ତେଣୁ ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଲୋଡିଛୁ।’

ଭିଡିଓରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କୋବ୍ରା ଉତ୍ତେଜିତ ହେବା ପରେ ବିଛଣାରେ ପଡ଼ିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଡମ୍ମିକୁ କାମୁଡ଼ିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ଏହା ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଗଲା, କାମୁଡ଼ା ୧.୭ ରୁ ୧.୮ ସେମି ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଣ୍ଡରେ ଚାପ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ୨.୩ ରୁ ୨.୮ ସେମି ଅତିକ୍ରମ କଲା। କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରମାଣ ହର୍ପେଟୋଲୋଜିଷ୍ଟ, ଫୋରେନସିକ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସାପ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉଥ୍ରାଙ୍କ ପିତାମାତା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ହଇରାଣ କରୁଥିଲେ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୯୦ ଟି ସୁନା, ୫ ଲକ୍ଷ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଏକ କାର ଦେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.