Home Top News ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ, ପିଏମ୍‌-ଗତି ଶକ୍ତି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ମେଗା ଗତିଶକ୍ତି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ’ ଲଞ୍ଚ...

ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ, ପିଏମ୍‌-ଗତି ଶକ୍ତି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ‘ମେଗା ଗତିଶକ୍ତି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ’ ଲଞ୍ଚ କଲେ, ଶିଳ୍ପ ସଂଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହେବ

77

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ‘ମେଗା ଗତି ଶକ୍ତି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ’ ଯୋଜନା ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ବିମାନବନ୍ଦର, ନୂତନ ସଡକ ଏବଂ ରେଳ ଯୋଜନା ସହିତ ଟ୍ରାଫିକ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ସହିତ ମଲ୍ଟି ମୋଡାଲ୍ ସଂଯୋଗୀକରଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ। ବାସ୍ତବରେ, ସାମଗ୍ରିକ ଯୋଜନାକୁ ଏକତ୍ରୀତ କରି ବିଭିନ୍ନ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ PM-Gatishakti ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ପିଏମଓ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଗା ଗତିଶକ୍ତି ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଭାଗୀୟ ବାଧା ଦୂର କରିବ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଏହା ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ, ଏହି ୧୦୭ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ବଡ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ଦେଶରେ ରେଳ ଏବଂ ସଡକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଜବୁତ କରିବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଠାରୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, ସହରରେ ସ୍ମାର୍ଟ କନେକ୍ଟିଭିଟି, ଇ-ହାଇୱେ ଭଳି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ, ରେଳବାଇ, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, ଶକ୍ତି, ସଡକ ପରିବହନ, ପରିବହନ, ଆଇଟି, ବସ୍ତ୍ର ପରି ୧୬ ଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ୨୦୨୦-୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ରହିଛି ଏବଂ ୧୬ ଟି ବିଭାଗର ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ କରାଯାଉଛି ଯାହା ୨୦୨୫ ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା ରଖାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୋଦି ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅଭିଭାଷଣରେ ମୋଦୀ ଗତି ଶକ୍ତି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜାତୀୟ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ‘ଗତି ଶକ୍ତି’ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସାମଗ୍ରିକ ତଥା ସମନ୍ୱିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୦୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଏହି ଯୋଜନା ବୃହତ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ।

ଭାରତର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ବିଭିନ୍ନ ଧାରାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପଥରେ ଆଣିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଲ୍ଟି ମୋଡାଲ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ “ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗତି-ଶକ୍ତି – ଜାତୀୟ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ” ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧୬ ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟମାନ ତଥା ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗ ପରସ୍ପରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଦୃଶ୍ୟମାନତା ପାଇବେ, ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଯୋଜନା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମୟରେ ଜଟିଳ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

“ଆମେ ଭାରତର ବିକାଶର ଆଗାମୀ ୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରୁଛୁ। ଜାତୀୟ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଭାରତକୁ ଗତି ଏବଂ ଦିଗ ଦେବ। ଭାରତର ଲୋକମାନେ – ଉଦ୍ୟୋଗୀ, ଶିଳ୍ପପତି, ଉତ୍ପାଦକ, କୃଷକ ଏବଂ ଯୁବକମାନେ ଏହି ମେଗାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହା ଏଖ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତମ ଯୋଜନାର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ, ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ, ସ୍ଥାନୀୟ, ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସରଳ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଥମେ ୭୫ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଲାଲ୍‌ କିଲ୍ଲାରୁ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଗତି ଶକ୍ତିକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଭାରତରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ଏକାଧିକ ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ ଦଶନ୍ଧି ଧରି କ୍ଷତି ସହିଛି ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ି ମୋଦୀ ସରକାର ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, “ବିଭିନ୍ନ ଇନଫ୍ରା ବିଭାଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସମନ୍ୱୟ ଅଭାବରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ତେଣୁ ଯୋଜନା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ସମନ୍ୱୟ ଅଭାବ ହେତୁ ପ୍ରଗତିରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।”

ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଜନା ସହିତ ଆମେ ଅନେକ ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରିଛୁ। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ନିଜସ୍ୱ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରିକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ କିପରି ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି, ଏବଂ ତା’ପରେ ଜଳଯୋଗାଣ ଲୋକମାନେ ଆସି ପାଇପଲାଇନ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଳିବେ। ଏକ ସାଧାରଣ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସିଙ୍କ୍ରୋନାଇଜେସନର ଅଭାବ ଗଭୀର ଭାବେ ଜବରଦଖଲ ହୋଇଛି ବୋଲି କହି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଡ଼କ ବିଭାଗ ଏକ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରାଜପଥରେ ଏକ ଡିଭାଇଡର୍ ସ୍ଥାପନ କରୁଥିବାବେଳେ ପରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ ଆସି ଏହାକୁ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଛି।

ମୁଖ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଶା

ଫାଇବର ଅପ୍ଟିକ୍ ସଂଯୋଗ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଲାଇନ, ସ୍ୱେରେଜ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ନୂତନ ଗ୍ୟାସ୍ ଲାଇନ ସହିତ ନୂତନ ସଡକ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସେହିଭଳି, ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ନୂତନ ବନ୍ଦରଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ, ରେଳ ଏବଂ ସଡକ ଭଳି ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ।

ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ସାରା ଦେଶରେ ସଡକଗୁଡିକର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ମ୍ୟାପିଂ କରିବ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ସଂଯୋଗରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବ। ସମୟ ଗ୍ରହଣ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ନିୟାମକ କ୍ଲିୟରାନ୍ସର ବହୁଗୁଣ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ।

“ଆମେ ଠିକ ସମୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ କରିବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଆଣିଛୁ, ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଦକ୍ଷତାର ସହ ଏବଂ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱ ଭାରତକୁ ଦେଖୁଛି।”

ଆଗକୁ ବଢ଼ି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗତି ଶକ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପାଇଁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରିକ ଯୋଜନା ସଂସ୍ଥାପନ କରି ଅତୀତର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ। ସମନ୍ୱୟ ଅଭାବ କାରଣରୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ଯୋଜନା ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଇନଫ୍ରା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟଗୁଡିକ ଏକ ସାଧାରଣ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସହିତ ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତମାଲା, ସାଗରମାଲା, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜଳପଥ, ବନ୍ଦର, UDAN ପରି ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବେ।

ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ କ୍ଲଷ୍ଟର, ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କ୍ଲଷ୍ଟର, ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରିଡର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ପାର୍କ, ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ କରିଡର, ଫିସିଙ୍ଗ୍ କ୍ଲଷ୍ଟର, ଏଗ୍ରି ଜୋନ୍ ପରି ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟ ସଂଯୋଗକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ କରାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ BiSAG-N (ଭାସ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର୍ ସ୍ପେସ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଏବଂ ଜିଓ ଇନଫର୍ମାଟିକ୍ସ) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ISRO ଚିତ୍ର ସହିତ ସ୍ଥାନିକ ଯୋଜନା ଉପକରଣ ସହିତ ବ୍ୟାପକ ଜ୍ଞାନକ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

ଏହି ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ କେବଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେବ ନାହିଁ ବରଂ ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଗତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ମୋଦୀ ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ନୂତନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ୨, ୩, ୪ ଏବଂ ୫ ଟି ହଲ୍ ମଧ୍ୟ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ୪୨ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗଫୁଟର ନୂତନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସ୍ଥାନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଫିଟ୍ ଅଟେ। ଭାରତ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସଂଗଠନର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ଇଭେଣ୍ଟ, ଇଣ୍ଡିଆ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା (IITF) ୨୦୨୧ ନଭେମ୍ବର ୧୪-୨୭, ୨୦୨୧ ରୁ ଏହି ନୂତନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ଜି -୨୦ ନେତାଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

କର୍ପୋରେଟ୍ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଯୋଜନା

ଇନଫ୍ରାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାର ଉପାଦାନ ହେଉଛି ଇନଫ୍ରା ନିବେଶରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ, ଯାହା ଜାତୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇପଲାଇନ, ବାୟୁ, ସଡକ, ରେଳ ଏବଂ ଜଳପଥ ମଧ୍ୟରେ ସହଜ ସଂଯୋଗ, ବିହୀନ ମଲ୍ଟି ମୋଡାଲ କନେକ୍ଟିଭିଟି ଏବଂ ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ସହିତ ଏକ ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କୁମାର ମଙ୍ଗଲମ୍ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବ କାରଣ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଚାର୍ଜ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାବେଳେ ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବିଶେଷ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ସିଇଓ ତଥା ଏମଡି ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଟିଭି ନରେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି।

GatiShakti ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ବିନ୍ଦୁ ଜାଣନ୍ତୁ

– ବିଭାଗୀୟ ଦୂରତ୍ତ୍ୱ ତଥା ବାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକରେ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରିକ ଯୋଜନାକୁ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ PM GatiShakti

– ସମସ୍ତ ବିଭାଗଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପୋର୍ଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପରସ୍ପରର ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ।

– ଲୋକ, ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକର ଗତିବିଧି ପାଇଁ ଏକୀକୃତ ଏବଂ ନିରବହୀନ ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ମଲ୍ଟି-ମୋଡାଲ୍ ସଂଯୋଗ।

– ଏକାଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବା, ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀ କରାଇବା ପାଇଁ PM GatiShakti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.