Home Coronavirus Outbreak ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରମାଣୁ ବୋମା ଦେଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦିର ଖାନଙ୍କ ପରଲୋକ

ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରମାଣୁ ବୋମା ଦେଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦିର ଖାନଙ୍କ ପରଲୋକ

77

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୯ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରମାଣୁ ବୋମା ଦେଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦିର ଖାନଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି। ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦର ଖାନ ଅବିଭକ୍ତ ଭାରତର ଭୋପାଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ରବିବାର ସକାଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଣବିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦିର ଖାନ ୮୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପରଲୋକଗମନ କରିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରଭେଜ ଖଟ୍ଟକ ଟ୍ୱିଟ କରି ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଏକ ବଡ କ୍ଷତି ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

ଖଟ୍ଟକ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଡକ୍ଟର ଖାନ ଦେଶ ପାଇଁ କରିଥିବା ସେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ କରିବ। ଦେଶ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କର ଋଣୀ ରହିବ।

ରେଡିଓ ପାକିସ୍ତାନ ଅନୁଯାୟୀ ଡଃ କାଦିର ଖାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ ଫୱାଦ ହୁସେନ୍ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଡକ୍ଟର କାଦର ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଚୈଧୁରୀ ଫୱାଦ ହୁସେନ୍ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଡକ୍ଟର କାଦର ଖାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଯାହା କରିଛନ୍ତି ତାହା ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ।

ଡଃ ଅବଦୁଲ କାଦର ଖାନ ଅବିଭକ୍ତ ଭାରତର ଭୋପାଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବିଭାଜନ ପରେ ଡଃ ଖାନ ପୁରା ପରିବାର ସହିତ ପାକିସ୍ତାନ ଆସିଥିଲେ। ଡକ୍ଟର ଅବଦୁଲ କାଦର ଖାନଙ୍କୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ଡକ୍ଟର ଖାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଆଣବିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପିତା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଗତ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ସେ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୦୪ ରେ ବିଶ୍ୱର ଆଣବିକ ବିସ୍ତାର ଦୁର୍ନୀତିର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବଦୁଲ କାଦର ଖାନ ଥିଲେ। ପରମାଣୁ ସାମଗ୍ରୀ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପରଭେଜ ମୁଶରଫ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିଥିଲେ।

ଡଃ ଖାନ ପାକିସ୍ତାନର ଅଗ୍ରଣୀ ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ଡନ୍ଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ବହୁତ ନିରାଶ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ କ୍ୟାବିନେଟର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ମୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଚାରି ନାହାଁନ୍ତି।

ଡକ୍ଟର କାଦିର ଖାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ‘ମୋହସିନ୍-ଇ-ପାକିସ୍ଥାନ’ କୁହାଯାଏ।

ପାକିସ୍ତାନର ଅଫିସିଆଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ୍ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ଥାନ (AAP) ଅନୁଯାୟୀ ୮୫ ବର୍ଷିୟ ଡଃ ଖାନଙ୍କୁ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ ରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟୋରୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାୱଲପିଣ୍ଡିର ଏକ ସେନା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.