Home Top News ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ହେଲେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହେବ...

ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ହେଲେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ କ’ଣ?

56

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ପରେ ଡ୍ରାଇଭରକୁ କେବଳ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଜରିମାନା କରାଯିବ, ତାଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ।

କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ସହିତ, ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଆରାମ ପାଇବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ହୁଏ ତେବେ ଡ୍ରାଇଭରମାନଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହେବ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ନୂତନ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କେବଳ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ହେଉଛି ନିୟମ

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ସଂଶୋଧିତ ମୋଟର ଯାନ ଆକ୍ଟ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ର କିଛି ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଜରିମାନା ବ୍ୟତୀତ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଆପଣଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟ୍ରାଫିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରିବ। ତିନିମାସ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଫେରସ୍ତ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

କେଉଁମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି?

ତିନିମାସ ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ବାତିଲ ହେତୁ, ସେହି ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଅଧିକା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇ ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ କରୁଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୋଲିସ ସମାନ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ସମାନ ସହରରେ ଫାଇନ୍ ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାଏ। ଯାହା ପରେ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ତିନିମାସ ପରେ, ସମାନ ସହରରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ସେଠାକୁ ଆସି ଲାଇସେନ୍ସ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେହି ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆରାମ ପାଇବେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.