Home Top News ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଚେତାବନୀ: ୨୪ ରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ...

ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କ ଚେତାବନୀ: ୨୪ ରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି

89

ପେଣ୍ଟାଗନ ୨୯-୮ : (ଓଡିଆ ପୁଅ/ପ୍ରଭାକର ଦଳାଇ)ଆସନ୍ତା ୨୪ ରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆଉ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ବୋଲି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଛାଡିବାକୁ ଆମେରିକା ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିପଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଆମେରିକା ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ଅଗଷ୍ଟ ୩୧ ତାରିଖକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି ଆମେରିକୀୟ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଆମେରିକା ତତ୍ପର କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଛି। ଆମର କମାଣ୍ଡୋମାନେ ମୋତେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨୪-୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ସୈନିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଜୋ ବାଇଡେନ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅଧିକାର, ସମ୍ବଳ ଏବଂ ଯୋଜନା ଥିବା ସେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅତି କମରେ ୧୬୯ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକ ଏବଂ ୧୩ ଜଣ ଆମେରିକୀୟ ସେନା ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସଂଗଠନ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍-ଖୋରାସାନ୍ ପ୍ରଦେଶ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି।

ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଆମେରିକା ଶୁକ୍ରବାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିଲା। ପେଣ୍ଟାଗନ୍ କହିଛି ଯେ ଡ୍ରୋନ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ଦୁଇଜଣ “ହାଇ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍” ଆଇଏସ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଆଇଏସ୍-କେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ। ମୁଁ କହିଲି ଯେ କାବୁଲରେ ଆମର ସୈନିକ ତଥା ନୀରିହ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଆମେ ଛାଡିବୁ ନାହିଁ। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଶେଷ ନୁହେଁ। ଏହି ଘୃଣ୍ୟ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେ ହତ୍ୟା କରିବୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯେତେବେଳେ ବି କେହି ଆମେରିକାର କ୍ଷତି କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଆମର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ଆମେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବୁ।

ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଥିବା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାବୁଲର ଅସ୍ଥିର ପରିସ୍ଥିତି ସତ୍ତ୍ୱେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟମାନେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ୨୦ ବର୍ଷ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମେରିକା ସହ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ଆମେ ଶହ ଶହ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ସମେତ ୬, ୮୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଣିଛୁ। ଆଜି ଆମେ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.