ad
ଜିଲ୍ଲା ପରିକ୍ରମା

ଖଣି ରୟାଲ୍ଟି ଦେୟ ସ୍ଥଗିତ ପାଇଁ ଆଦାନୀ ଓ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ

ଭଦ୍ରକ, ୨ା୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ / ସ୍ନିଗ୍ଧା ରାୟ) – ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡର କାର୍ମାଇକେଲ ଖଣିରେ ରୟାଲ୍ଟି ଦେୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ପାଇଁ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାର ଖଣି କମ୍ପାନୀ ଆଦାନୀ ସହ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ କରିଛନ୍ତି । ଆଦାନୀ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚୁକ୍ତି ଏକ କମ୍ପାନୀର ରୟାଲ୍ଟି ଦେୟକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । କାର୍ମାଇକେଲ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଖଣି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ ରୟାଲ୍ଟିରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଯାହା ପ୍ରଥମ ୩୦ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବ । ଏହି ଅର୍ଥ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ସେଠାରେ ଖଣି ଏବଂ ରେଳ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ଚାଲିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ୧,୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କାର୍ମାଇକେଲ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ୧.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଆଦାନୀର ୮୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବିତରଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଉପକୃତ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରେ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଛି । କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଖରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚ-କୁଶଳୀ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ସମ୍ବଳ ଶିଳ୍ପ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀକୁ ସକ୍ଷମ କରୁଛି । ଖଣି ଖନନ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଅର୍ଥନୀତିକୁ କୋଭିଡ୍‌-୧୯ ଲକଡାଉନର ଭୟଙ୍କର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି ଏବଂ ଆଦାନୀ ଏହାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥିବାରୁ ଗର୍ବିତ । ୨୦୨୧ ମସିହାରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କାର୍ମାଇକେଲ ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top