Home Top News କରୋନା ଟିକା ନ ନେଲେ, ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜକୁ...

କରୋନା ଟିକା ନ ନେଲେ, ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ନିଜକୁ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏମିତି କହିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

218

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୨-୨ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଟିକା ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ। ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ପଞ୍ଜାବ ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପଞ୍ଜାବରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବଲବୀର ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ ରବିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପ୍ରତିରୋଧ ଟିକା ନ ନେଇଥାନ୍ତି, ତେବେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କୌଣସି କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ କିମ୍ବା ଆଇସୋଲେସନ୍‌ ପାଇଁ ଛୁଟି ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ପଞ୍ଜାବରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ଲକ୍ଷ, ୩୬, ୨୮୮ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧ ଲକ୍ଷ, ୨୨ ହଜାର, ୪୨୯ ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଏବଂ ୧୩ ହଜାର, ୮୫୯ ଜଣଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଛି। ପଞ୍ଜାବ ଶନିବାର ଦିନ ୩୫୮ ଟି ନୂଆ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ଏହା ପରେ ମୋଟ ମାମଲା ୧ ଲକ୍ଷ, ୭୮ ହଜାର, ୧୧୧ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦେଶରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି।

ଗତ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲା ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଏଠାରେ ୧୪, ୨୬୪ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୦୯, ୯୧, ୬୫୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସେହି ସମୟରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ୯୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧, ୫୬, ୩୦୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୨ ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ହୋଇନାହିଁ। ଦେଶର ୭୪% ରୁ ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସିତ ରୋଗୀ କେରଳ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ରିପୋର୍ଟ ହେଉଥିବା ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ପଞ୍ଜାବ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ୮୫.୬୧ ପ୍ରତିଶତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟରୁ ଆସିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ୬, ୨୮୧ ଟି ମାମଲା ଆସିଛି। ଏହା ପରେ କେରଳରେ ୪, ୬୫୦ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୪୯୦ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ଟୀକାକରଣର ଗତି ବଢ଼ାନ୍ତୁ : କେନ୍ଦ୍ର
କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାକରଣର ଗତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। ଏଥିସହ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଅଗ୍ରୀମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ପତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ଦିନକୁ ଶୀଘ୍ର ସପ୍ତାହରେ ଚାରି ଦିନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ।

କେତେକ ରାଜ୍ୟକୁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇ ଦିନ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟକୁ ସପ୍ତାହରେ ଚାରି ଦିନ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଏ। ସେବାରେ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ କୋ-ୱିନ୍ ସଫ୍ଟୱେୟାରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠି ୧୯ ଫେବୃଆରୀରେ ଲେଖାଯାଇଛି। କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଅଗ୍ରୀମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଗ୍ରଗତିର ହାର ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.