Home Coronavirus Outbreak କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ଲକଡାଉନ୍ ହେବ କି ? କ’ଣ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ର...

କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପୁନର୍ବାର ଲକଡାଉନ୍ ହେବ କି ? କ’ଣ କହିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଜାଣନ୍ତୁ

198

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮-୪ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଲାଣି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨.୬୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। କରୋନାର ଏହି ଭୟାବହ ଗତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକଡାଉନ୍ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରୋନା କାଳରେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କେତେକ ଅମାନିଆ ଲୋକମାନୁନାହାଁନ୍ତି, ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଲକଡାଉନ୍‌। ତେବେ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟଯେ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା କି ଗତ ବର୍ଷ ଭଳି କରୋନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ କି?

ଶାହା କହିଛନ୍ତି- ଆମେ ଅନେକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲକଡାଉନ୍ ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅଲଗା ଥିଲା। ଆମେ ଏକ ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ରେଖା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ। ତା’ପରେ ଆମର କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଟିକା ନଥିଲା। ଏବେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଲଗା। ତଥାପି, ଆମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛୁ। ସହମତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି, ଆମେ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଅଗ୍ରଗତି କରିବୁ। କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପରି ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନରେ, ଶାହାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା – ଏହା ପୂର୍ବରୁ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଜରୁରୀକାଳୀନ ଜିନିଷ ଆଉ କାହିଁକି ନାହିଁ? ଏହା ଉପରେ ସେ କହିଥିଲେ – ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଦୁଇଟି ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସହ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା। ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ସାମାଜିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆମର ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଟୀକାକରଣ ସାମ୍ନାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରୋଟୋକଲରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣର ଗତି ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଏହି ଲଢ଼େଇ ଟିକେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମେ ଏହାକୁ ଜିତିବା।

ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଉଛି। ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ କି? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ। ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଆମେ ଜିତିବୁ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ଭୂତାଣୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭୂତାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ। ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଉଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.