Home Coronavirus Outbreak ଭାରତରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ, ୩୪ ରୁ ୪୭ ଲକ୍ଷ...

ଭାରତରେ କରୋନା କାରଣରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ, ୩୪ ରୁ ୪୭ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ – ରିପୋର୍ଟ

99

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୧ ଜୁଲାଇ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରି ଲକ୍ଷ ୧୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତରେ କରୋନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ଭାବନା ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ୩୪ ରୁ ୪୭ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରକୃତ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ। ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ମାସରେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ଭାରତ ଏହାର ଶିଖରରେ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ଥାନ ନଥିଲା, ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ପରେ ସେହି ରୋଗୀମାନେ ଘରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ ସେଣ୍ଟରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦ ରୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ୩୪ ଲକ୍ଷରୁ ୪୭ ଲକ୍ଷ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବାସ୍ତବରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ହଜାରରେ ନୁହେଁ, ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷରେ ହୋଇଥିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। ବିଭାଜନ ଏବଂ ସ୍ୱାଧିନତା ପରଠାରୁ ଏହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମାନବ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ପାଲଟିଛି।

ପ୍ରଥମ ୧୪ ମାସରେ ୧.୧୯ ଲକ୍ଷ ପିଲା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି

ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଆବ୍ୟୁଜ (NIDA) ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ (NIH) ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଭାରତରେ ୨୫, ୫୦୦ ପିଲା ମା’ଙ୍କୁ ହରାଇଥିବାବେଳେ ୯୦, ୭୫୧ ପିଲା ପିତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୧୨ ପିଲା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ୧୪ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ୨୧ ଟି ଦେଶରେ ୧୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲା, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଏକ ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ପିଲା, ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ୧୧ ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପିଲା କୋଭିଡ -୧୯ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଅଜା/ଆଈ କିମ୍ବା ଜେଜେବାପା / ଜେଜେମାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦, ୪୨, ୦୦୦ ପିଲା ନିଜ ମା, ବାପା କିମ୍ବା ଉଭୟଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ପିତାମାତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ହରାଇଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.