ad
ଓଡ଼ିଶା

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ : ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଗାନ୍ଧୀ, ବାପୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି କେତୋଟି କଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) : ଆଜି ୨ ଅକ୍ଟୋବର, ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ। ବାପୁ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଗାନ୍ଧୀ ୧୮୬୯ ମସିହାରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଦାସତ୍ୱର ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସେ ଅହିଂସା ମାର୍ଗକୁ ଆପଣାଇଥିଲେ। ସେ ସବୁ ସମୟରେ ଅନ୍ୟାୟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ, ସେ ଧାରଣା ଏବଂ ସତ୍ୟର ମାର୍ଗରେ ସର୍ବଦା ଯିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରିନଥିଲେ।

ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନ ଏକ ଖୋଲା ପୁସ୍ତକ, ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କିଛି

– ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ମୋହନଦାସ କରମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀ।
– ଗୁରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ତାଙ୍କୁ ମହାତ୍ମା ନାମ ଦେଇଥିଲେ। ଟାଗୋର ମହାତ୍ମା କଥା କହି ଶାନ୍ତିନିକେତନ ଆଶ୍ରମରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।
– ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ କରମଚାନ୍ଦ ଉତ୍ତମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ପୁତ୍ତଲିବାଇ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିତା ପୋରବନ୍ଦରର ଦିୱାନ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା ପୁତ୍ତଲିବାଇ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଥିଲେ।
– ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ କନିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଯାଇଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ, ସେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବର୍ଷକୁ ୧୦୫ ପାଉଣ୍ଡ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ।
– ଲୋକଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଖବରକାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ। ସେ କିଛି ଖବରକାଗଜ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରେ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଓପିନିୟନ, ୟହ ୟଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆ, ନବଜୀବନ ଏବଂ ହରିଜନ ପ୍ରମୁଖ ଅଟେ। ଏହି ଖବରକାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଗତିବିଧି ପାଇଁ ନିଜର ମତ ଦେଉଥିଲେ।
– ଗାନ୍ଧୀ, ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଛଅ ମାସ ବଡ କସ୍ତୁରବାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କସ୍ତୁରବାଙ୍କୁ ‘ବା’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧିତ କରାଯାଉଥିଲା। ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ କସ୍ତୁରବାଙ୍କର ଚାରି ପୁତ୍ର ହିରାଲାଲ, ମଣିଲାଲ, ରାମଦାସ ଏବଂ ଦେବଦାସ ଥିଲା।
– ଗାନ୍ଧୀ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲୁଥିଲେ। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରାରୁ ଜାଣିହେବ ଯେ, ସେ ଦାଣ୍ଡୀ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସାବରମତିରୁ ଦାଣ୍ଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୯୦ କିଲୋମିଟର ଚାଲିଥିଲେ।
– ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଯାହାର ନାମ ହେଉଛି ‘ସତ୍ୟ ସହିତ ମୋର ପରୀକ୍ଷଣ’। ୧୯୨୭ ମସିହାରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପୁସ୍ତକ ଗୁଜରାତି ଭାଷାରେ ଥିଲା।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top