ad
ଓଡ଼ିଶା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ଯୋଜନା : ୪୪ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ, କିପରି କରିବେ ପଞ୍ଜିକରଣ ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩-୮ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅଣସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ତିନୋଟି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା କୃଷକ, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ PM-Shramyogi Maandhan Scheme ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସର୍ବାଧିକ ହୋଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୩ ସୁଦ୍ଧା ୪୪, ୨୭, ୨୬୪ ଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି ସେଥିରେ ଏହାର ଅଧା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି।
ଏ ସମସ୍ତେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କାର ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ଯଦି ହିତାଧିକାରୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇବାବେଳେ ମରିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ରାଶିର ୫୦% ତାଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀଙ୍କୁ ପେନ୍ସନ୍ ଭାବରେ ଦିଆଯିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ରେ ଗୁଜୁରାଟର ଗାନ୍ଧିନଗରରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ୧୫ ଫେବୃଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ପାଉଥିବା ଏବଂ ଅଣସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୋଜନା।

ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ଇପିଏଫ୍ଓ), ନ୍ୟାସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ (ଏନପିଏସ୍) କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ବୀମା ନିଗମ (ESIC) କିମ୍ବା ଆୟକର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସଦସ୍ୟମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ଯେଉଁମାନେ ମାସକୁ ୧୫, ୦୦୦ ରୁ କମ୍ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଦେଶର ୪୨ କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ।

ପଞ୍ଜୀକଣର ହୋଇଥିବା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୫ ରାଜ୍ୟ

କୃଷି ତଥା ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଥିବା ହରିୟାଣାର ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସର୍ବାଧିକ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ୮, ୦୧, ୫୮୦ ଲୋକ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଯେଉଁଠାରେ ୬, ୦୨, ୫୩୩ ଲୋକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତୃତୀୟଟି ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ୫, ୮୪, ୫୫୬ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ୩, ୬୭, ୮୪୮ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ଗୁଜୁରାଟ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ୨, ୦୭, ୦୬୩ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ରରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

କେଉଁମାନେ ହେବେ ଉପକୃତ

ଘରର ଶ୍ରମିକ, ଡ୍ରାଇଭର, ପ୍ଲମ୍ବର, ମୋଚି, ଦର୍ଜି, ରିକ୍ସା ଡ୍ରାଇଭର, ୱାଶମେନ ଏବଂ କୃଷି ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ। ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରିମିୟମ ୫୫ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ। ସରକାର ସମପରିମାଣର ଟଙ୍କା ଦେବେ।

ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କାଗଜପତ୍ର

ଆଧାର କାର୍ଡ, ସଞ୍ଚୟ କିମ୍ବା ଜନ ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ IFSC ନମ୍ବର ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର। ଏହା ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍। ଆପଣ ନିକଟତମ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର (CSC) ରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top