Home ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଶିଳ୍ୱୀ ମୋନା ବିଶ୍ୱରୂପା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୟୁଏଇର “ଗୋଲଡେନ୍‌ ଭିସା”

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଶିଳ୍ୱୀ ମୋନା ବିଶ୍ୱରୂପା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୟୁଏଇର “ଗୋଲଡେନ୍‌ ଭିସା”

167

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଜୁନ୍ ୩୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଓଡ଼ିଶାର ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଶିଳ୍ପୀ ମୋନା ବିଶ୍ୱରୂପା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୟୁଏଇର ଲୋଭନୀୟ “ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା” କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଆବାସ ଭିସା ମିଳିଛି।

କଳା, ସୃଜନଶୀଳ ଶିଳ୍ପ, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି, ଐତିହ୍ୟ, ଇତିହାସ ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟୟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଭିସା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରଯୋଜକଙ୍କ ସହାୟତା ବିନା ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟର ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ମାଲିକାନା ସହିତ ପଶ୍ଚିମ ଏସୀୟ ଦେଶରେ ରହିବାକୁ, କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ।

୨୦୧୯ ରେ, ୟୁଏଇ ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗୁ କଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଭିସା ପାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ନବୀକରଣ ହୁଏ |

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁଏଇର ଗୋଲଡେନ୍ ଭିସା ପାଇଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ମହାନ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ ଶିଳ୍ପୀ।

ମିସ୍ ମହାନ୍ତି ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ ଦୁବାଇରେ ରହିଆସୁଛନ୍ତି, ଏକାଡେମିକ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବଂ ଡିଜାଇନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦୁବାଇ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଭାଗରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଜଣେ ସ୍ୱ-ନିଯୁକ୍ତ ଶିଳ୍ପୀ।

ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ବ୍ୟତୀତ ବାରିପଦା ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟରୁ ସେ ସୂକ୍ଷ୍ମ କଳାରେ ଡିପ୍ଲୋମା କରିଛନ୍ତି।

ମିସ୍ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏକ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ରହଣି ମୋତେ ଅଧିକ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିନିମୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହ ସହଭାଗୀ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.