ad
ଓଡ଼ିଶା

ଚମ୍ବଲ ନଦୀ ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଗଲା, ଏଥିରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଥିଲେ, ୭ ମୃତ – ୮ ନିଖୋଜ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୬-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବୁନ୍ଦି ଜିଲ୍ଲା ସୀମାରେ ଥିବା ଗୋଥା କାଲା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସୂଚନା ମିଲିଛି। ନଦୀ ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏକ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯାଇଛି। ଚାମ୍ବଲ ନଦୀ ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯାଇଛି, ଏଥିରେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଥିଲେ, ୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଓ ୮ ନିଖୋଜ ଖବର ମିଳିଛି।

ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ମହିଳା ଓ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଡଙ୍ଗାରେ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଡଙ୍ଗାରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମୋଟରସାଇକେଲ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଲୋକ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିବାର ଭୟ ରହିଛି। ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ବାହାର କରାଯାଇଛି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗ୍ରାମବାସୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ନିଜ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ଧାର ଓ ରିଲିଫ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାର ସୂଚନା ପାଇବା ପରେ ଉଦ୍ଧାର ଓ ରିଲିଫ୍ ଟିମ୍ ମଧ୍ୟ କୋଟା ଛାଡିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିରଲା ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ଏବଂ ଏସପି ଦୁର୍ଘଟଣାର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଡଙ୍ଗା ହଠାତ୍ ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କଲା। ଡଙ୍ଗା ବୁଡ଼ିଯିବାର ଦେଖି କିଛି ଲୋକ ନଦୀ ଭିତରକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଲେ, ଏହା ପରେ ଡଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ ପାଣିରେ ବୁଡିଗଲା।

ପହଁରିବା ଜାଣିଥିବା ଲୋକମାନେ ନଦୀରୁ ବାହାରି ଆସିଛନ୍ତି। କେତେ ଲୋକ ନଦୀରେ ବୁଡି ରହିଛନ୍ତି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଶହ ଶହ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଛନ୍ତି, ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜା ଯାଉଛି।

ଗ୍ରାମବାସୀ ବୁଡ଼ିଯାଉଥିବା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ନଦୀର ପ୍ରବଳ ସ୍ରୋତରେ ଭାସିଯାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।
ଏଟାୱା ଅଞ୍ଚଳର ଖାଟୋଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କମଲେଶ୍ୱର ଧାମ ଯିବାକୁ ଡଙ୍ଗାରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ।
କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଡଙ୍ଗା କ୍ଷମତା ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀଠାରୁ ଅଧିକ ବହନ କରିଥିଲା। ତେଣୁ ଡଙ୍ଗାଟି ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଅନୁଯାୟୀ, ଡଙ୍ଗାରେ ୩୦ ଜଣ ଲୋକ ଥିଲେ। ନଦୀରୁ ୭ ଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡଙ୍ଗାରେ ୧୪ ଟି ବାଇକ୍ ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା।
ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଠ ଡଙ୍ଗାର ଅବସ୍ଥା ପୂର୍ବରୁ ଖରାପ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷମତା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ ବସିଥିଲେ। ନଦୀ ପାର ହେବା ପାଇଁ ଡଙ୍ଗା ସହିତ ବାଇକ୍ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଡଙ୍ଗା ଓଜନ ସହି ପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ବୁଡ଼ିଗଲା। ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଡଙ୍ଗା ପହଞ୍ଚିଥିଲା।
କୋଟାରୁ SDRF ଦଳକୁ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top