ad
ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ

ଚାଇନାର ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ମିଶନ ଫେଲ – ଅଧା ଅଧୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ଉତକ୍ଷେପଣ କରି ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଫଳ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଅଧା ଅଧୁରା ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ଉତକ୍ଷେପଣ କରି ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆକାଶ ମଝିରେ କ୍ରାସ ହୋଇଛି।

ଚୀନ୍ ମହାକାଶର ଗବେଷଣାରେ ଏକ ସୁପର ଶକ୍ତି ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆବିଷ୍କାର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଚିନ୍ତା ଶୀଘ୍ର ଆଗକୁ ଯିବା ଏବଂ ଏବଂ ବିଶ୍ୱରେ ନିଜକୁ ଆଗୁଆ ଦେଖାଇ କ୍ରୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ହେଉଛି ଚାଇନାର ଲକ୍ଷ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ଅନେକ ସ୍ପେସ୍ ମିଶନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଫଳ ହେଉଛି।

ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଏହି ମିଶନର ବିଫଳତାର ଏକ ଛୋଟ ଖବର ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ଜିଲିନ୍ -୧ ଗାଓଫେନ୍ ୦୨ ସି ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କକ୍ଷପଥରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି।

ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୋବି ମରୁଭୂମିରେ ଥିବା ଜିଉକାନ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ ସେଣ୍ଟରରୁ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ କୁ କୁଆଜୋ -୧ ଏ କଠିନ ରକେଟ୍ ସହିତ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉତକ୍ଷେପଣ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ଉତକ୍ଷେପଣ ସମୟରେ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ମିଶନ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ମହାକାଶକୁ ଯାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ମିଶନର ବିଫଳତାର କାରଣ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି।

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ୱେବସାଇଟ୍ ସ୍ପେସ୍ନ୍ୟୁଜ୍ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲିନ୍ -୧ ଗାଓଫେନ୍ ୦୨ ସି ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍ କୁ ହାଇ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ସଜାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସ୍ପେସ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ରେ ଚୀନ୍ ର ୨୬ ଟି ଲଞ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥ ବିଫଳତା।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top