ad
Coronavirus Outbreak

କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନୂଆ ପ୍ରୋଟୋକଲ : ଏହି କେତୋଟି ପରାମର୍ଶ ମାନନ୍ତୁ – ଏହା ହିଁ କରୋନା ରୋଗରୁ ଦେବ ମୁକ୍ତି

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୩-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନୂତନ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ରେ ଏହି ବିଶେଷ ପରାମର୍ଶ ମାନନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରକୋପରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି।

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଖରାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ‘ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ -୧୯ ପରିଚାଳନା ପ୍ରୋଟୋକଲ’ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ରୋଗୀର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସ୍ତରରେ ଭୂତାଣୁର ଗତି ହ୍ରାସ କରିବାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ଅନେକ ବିଶେଷ ଟିପ୍ସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି।

ମାସ୍କ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା।

ଘରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ୍ ହୋଇ ସୁସ୍ଥ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରୋଟୋକଲରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିପରି ରୋଗୀମାନେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତ ବାରମ୍ବାର ସଫା କରିବା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ପରିଷ୍କାର ଭାବେ ନେବା ପାଇଁ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ପ୍ରଚୁର ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ।

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଏ ତେବେ ଘର କାମ ନିୟମିତ କରିବା ଉଚିତ୍। ଅଫିସ୍ କାମ ଘରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଯୋଗ, ପ୍ରାଣାୟାମ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ, ଯୋଗ, ପ୍ରାଣାୟାମ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ। ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଶ୍ୱାସ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ଶାରୀରିକ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସଂଧ୍ୟାରେ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍।

ଖାଦ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।

ଆପଣ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ସତେଜ ରନ୍ଧା ଏବଂ ନରମ ଖାଦ୍ୟ ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇପାରେ। ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ୍ରା ନିଅନ୍ତୁ, ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ। ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ଧୂମପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଘରେ ଥିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ। ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା, ରକ୍ତଚାପ, ରକ୍ତ ଶର୍କରା (ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧୁମେହ ଅଛି) ଏବଂ ପଲ୍ସ ଅକ୍ସିମିଟରରେ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top