ad
ଓଡ଼ିଶା

ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିସାରିଛି ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ : ଆଉ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଭୂତାଣୁ, କ’ଣ ଅନ୍ୟ ମହାମାରୀ ଆଡକୁ ଯାଉଛୁ କି ?

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୭-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ରୋଗ ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ଯାହା COVID-୧୯ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ।

ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ବିଷୟରେ

ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣୀର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ, କଞ୍ଚା କିମ୍ବା ଅପରିଷ୍କୃତ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଦୂଷିତ ବାୟୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଦ୍ୱାରା କେହି ଜଣେ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବେ।

COVID-୧୯ ମହାମାରୀ ସଂକଟ ସହ ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ବେଳେ, ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ନାମକ ଏକ ନୂତନ ସଂକ୍ରାମକ ଜୀବାଣୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ଡେଣା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଚୀନରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିସାରିଲାଣି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଛି। ଗାନସୁ ପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲାନଜୋଉର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ (NHC) ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ୩, ୨୪୫ ଲୋକ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୧, ୪୦୧ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଛି। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଂଘାତିକ ଖବର ଆସିନାହିଁ। ଏହି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ଯାହାକି କରୋନାଭାଇରସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ।

ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ବ୍ରୁସେଲା ବଂଶର ଏକ ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଉଭୟ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହା ସାଧାରଣତଃ ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣୀର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ, କଞ୍ଚା କିମ୍ବା ଅପରିଷ୍କୃତ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଦୂଷିତ ବାୟୁ ନିଶ୍ୱାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ସିଡିସି ଅନୁଯାୟୀ ମାନବ-ମାନବ ସଂକ୍ରମଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିରଳ ଅଟେ। ମଣିଷରେ ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରାୟତଃ ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଜୀବାଣୁରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ – ଯାହା ଲାନଜୋରେ ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମା’ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଶିଶୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିପାରେ। ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଘୋର କଟା କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରାଚ୍ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ଶେଷରୁ ଅଗଷ୍ଟ ଶେଷ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ଜୋଙ୍ଗମୁ ଲାନଜୋ ବୋୟୋ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କାରଖାନାରେ ଲିକ୍ ହେତୁ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ରୋଗ ଘଟିଥିବାର ଜଣାପଡିଛି। ପଶୁ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବ୍ରୁସେଲା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବାବେଳେ କାରଖାନାର ଅବଧି ସମାପ୍ତ ଡିଜେନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁରେ କିଛି ଜୀବାଣୁ ଲିକ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବୋଲି ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ର ଲକ୍ଷଣ

ଜ୍ୱର, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଥକାପଣ, ଭୋକ ହ୍ରାସ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଝାଳ ବାହାରିବା, ବ୍ରୁସେଲୋସିସର କିଛି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ। ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଏହି ରୋଗରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଏହା କିଛି ଦିନରୁ କିଛି ମାସ ସମୟ ନେଇପାରେ।

ଅଧିକାଂଶ ଲକ୍ଷଣ COVID-୧୯ ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ସହିତ ସମାନ। ଅବଶ୍ୟ, ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ (ଗଣ୍ଠି ଫୁଲା), ସ୍ପଣ୍ଡିଲାଇଟିସ୍ (ମେରୁଦଣ୍ଡର ଫୁଲା) ଏବଂ ଅଣ୍ଡିରା ଫୁଲା ଭଳି କିଛି ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। COVID-୧୯ ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ, ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେଠାରେ ଏକାଧିକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଦୁଇଟି ରୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ସମାନତା ହେଉଛି ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ, ଯେପରି COVID-୧୯ ରେ ମଧ୍ୟ।

ଯଦିଓ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରେ, ଚିକିତ୍ସା ଅନେକ ସପ୍ତାହରୁ ମାସ ସମୟ ନେଇଥାଏ। ଏଥିସହ, ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣର ଏକ ଦୃଢ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କଞ୍ଚା ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବା ସମୟରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ହେଉଛି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ।

ଘୁଷୁରି, ଗାଈ ଏବଂ ବଳଦ ସମେତ ଚାଷ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରୁ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି। ଭାରତ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦୂଷିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ରୋଗ ଭାରତରେ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି। ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଭାରତରେ ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ରୋଗରେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାନ୍ତି।

ଚାଇନାରେ ରୋଗ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନ୍ୟ ଏକ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଭଳି ବ୍ରୁସେଲୋସିସ୍ ରୋଗର ବ୍ୟାପକ ପରୀକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top