ad
ଓଡ଼ିଶା

ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ- ବାଜିଲା ବିଗୁଲ୍, ତାରିଖ ଘୋଷଣା – ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ, ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର,୩ ଏବଂ ୭ ନଭେମ୍ବର ନିର୍ବାଚନ, ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ  ୨୫-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ବିହାରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇଛି। କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦେଶରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ। ପୁଣିଥରେ ଏନଡିଏ ବନାମ ତେଜସ୍ୱୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବ।

ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ସୁନୀଲ ଆରୋରା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର 70 ଟି ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ବିହାରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନା କାରଣରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିବା ନେଇ ଆବେଦନକାରୀ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ- ଆମେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛୁ ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି।

ବିହାରରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ନୀତୀଶ କୁମାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ସରକାର ଫେରିବେ, ତେଜସ୍ୱୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏନଡିଏ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ।

– ବିହାର ରାଜ୍ୟରେ ବିଧାନସଭା କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୯ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ରେ ଶେଷ ହେବ।
– ବିହାର ବିଧାନସଭାର ୨୪୩ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୮ ଟି ସିଟ୍ ଏସସି ଏବଂ ଦୁଇଟି ଏସଟି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ।
– ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ୟୁନିଟ୍, ପ୍ରାୟ ୪୬ ଲକ୍ଷ ମାସ୍କ, ୬ ଲକ୍ଷ PPE କିଟ୍, ୬.୭ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ ଫେସ୍ ସିଲ୍ଡ, ୨୩ ଲକ୍ଷ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷ ଭାବରେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ୭.୨ କୋଟି ଏକକ ବ୍ୟବହାର ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋଭସ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।
ଦିନ ଏବଂ ମାସ ଅତିବାହିତ ହେବାପରେ COVID – ୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମଣରେ ବିଶେଷ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଇଲା ନାହିଁ, ଏହା ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହେଲା ଯେ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧିକାରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ ଖୋଜିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକ ତଥା ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

– COVID – ୧୯ ରୋଗୀ, ଯେଉଁମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ, ନିଜ ନିଜ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମତଦାନର ଶେଷ ଦିନରେ ମତଦାନ କରିପାରିବେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟାଲ ବାଲାଟ ବିକଳ୍ପ ଅଛି।

– ମତଦାନ ସମୟକୁ ୧ ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବାହ୍ନ ୭ ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ମାଓ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ।

  • ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ନିର୍ବାଚନ।
  • ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ – ୨୮ ଅକ୍ଟୋବର,
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୩ ନଭେମ୍ବର
  • ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୭ ନଭେମ୍ବରରେ
  • ୧୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଫଳାଫଳ
Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top