ad
Coronavirus Outbreak

ରାତି ୯ଟାରେ ହଠାତ୍ ଲାଇଟ୍ ଲିଭିବ, ୯ ମିନିଟରେ ପୁଣି ଆସିବ: ବୈଦୁତିକ ଉପକରଣ ଉପରେ ପଡ଼ିବ କି ପ୍ରଭାବ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ କ୍ରମେ ଆଜି ରାତି ୯ଟାରେ କୋଟିକୋଟି ଲୋକ ଘରେ ଲାଇଟ୍ ଲିଭାଇ ଦୀପ ଜାଳିବା କିମ୍ବା ଫ୍ଲାସ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇ ନିଜ ଘରକୁ ଆଲୋକିତ କରିବେ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକତା ଏବଂ ସକରାତ୍ମକତା ପ୍ରସାର କରିବା ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀ ୯ ମିନିଟ ପାଇଁ ଏପରି କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ, ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ଭିନ୍ନ ବିତର୍କର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ, ଯଦି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଏକକାଳୀନ ଘରର ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦେଶର ପାୱାର୍ ଗ୍ରୀଡ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଏକକାଳୀନ ଲାଇଟ୍ ଜଳାଇବେ ତେବେ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ୍ ଉପରେ ପୁଣି ଚାପ ପଡ଼ିବ। ଯାହା ଯୋଗୁଁ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ୍ ବିଫଳ ହୋଇପାରେ। ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ଘରେ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର କିମ୍ବା ଗିଜର ଭଳି ହାଇ ଭୋଲଟେଜ୍ ଡିଭାଇସ୍ ସୁଇଚ୍ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଟାଣନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଘର ଆଲୋକରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ। ଏବେ ଭୟ କରାଯାଉଛି ଯେ ରବିବାର ରାତି ୯ଟା ପରେ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିପାରେ ଏବଂ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଆକାରରେ ଘଟିବ। କିନ୍ତୁ, ଏପରି ଭୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ରାତି ୯ଟା ପରେ ହଠାତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବୃଦ୍ଧି (ହଠାତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦା) ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଉପକରଣକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏଡ଼ଇବା ପାଇଁ କିଛି ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି।

ପାୱାର୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ (SPD)ର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର :-
ଏକ ସର୍ଜ୍ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର ହଠାତ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଭୂମିକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥାଏ। କିଛି ଇନଭଟରରେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଅଛି, ଯାହା ଏଥିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଘରେ ଏପରି ଏକ ଇନଭଟର୍ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରେ। ଯଦି ଘରେ ଇନଭଟର୍ ନାହିଁ, ତେବେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ। ତାହାହେଲା ପାୱାର୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍, ଯାହାକୁ ଆମେ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ ଏକ୍ସଟେନ୍ସନ୍ ବୋର୍ଡ ବୋଲି କହିଥାଉ। ଯଦି ଘରେ ପାୱାର୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଥାଏ ତେବେ, ଏଠାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ତଥାପି, ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏକ୍ସଟେନ୍ସନ୍ ବୋର୍ଡରେ SPD ନଥାଏ। ତେଣୁ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଅଛି କି ନାହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରିନିଅନ୍ତୁ। ତେବେ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଘରର ଆର୍ଥିଙ୍ଗ୍। ଯାହାଦ୍ୱାରା କରେଣ୍ଟ ଭୂମି ଭିତରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। SPD ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ SPD ଗୁଡିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଭୂମି ଆଡକୁ ଏହାର ପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି। ଯଦି ଘରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଆର୍ଥିଙ୍ଗ୍ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ SPDର କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ।

ସହଜ ଉପାୟ: ସମସ୍ତ ପ୍ଲଗ୍ ଅପସାରଣ କରିନିଅନ୍ତୁ :-
ଯଦି ଆପଣ କିଛି ବୁଝିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସହଜ ବାଟ ହେଲା, ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ଉପକରଣ ଏବଂ ଗ୍ୟାଜେଟ ଆଦି ଗୁଡ଼ିକୁ ସକେଟରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ। ରାତି ୯’ ଟାର କିଛି ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ଲଗ୍ ଖୋଲି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ୯ ଟା ୯ର କିଛି ମିନିଟ୍ ପରେ ପ୍ଲଗ୍ ଲଗାନ୍ତୁ।

ହାଇଆଲର୍ଟରେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ; ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ସୋସାଇଟି ମେନ୍ ସୁଇଚ୍ ଅଫ୍ ନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ :-
ଏକାସଙ୍ଗରେ ସମସ୍ତ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ ହେଲେ ପାୱାର ଗ୍ରିଡ୍ ଉପରେ ଏହାର କି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ, ସେ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହିସାବନିକାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସଚିବ ଆଜି ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଶକ୍ତି ସଚିବମାନଙ୍କୁ ହାଇଆଲର୍ଟରେ ରଖିଛନ୍ତି। କଣ କରିବେ, କଣ ନ କରିବେ, ସେ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି। ଶକ୍ତି ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶବାସୀ ୯ଟା ବେଳେ ଲାଇଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ହଠାତ୍ ବିଜୁଳି ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇବ ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରିଡ୍‌ ଉପରେ ପଡ଼ିପାରେ। ସେହିଭଳି ହଠାତ୍ ଲାଇଟ୍ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଫ୍ୟୁଜର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏଣୁ ବ୍ଲାକ୍‌ଆଉଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଓ ପରେ ଗ୍ରିଡ୍‌ରେ ଭାରସାମ୍ୟ ରଖିବା ଉପରେ ଜୋର୍‌ ଦେବାକୁ ହେବ ଓ ସେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଶକ୍ତି ସଚିବ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ଲାଇଟ୍ ଅଫ୍ କଥା କହିଛନ୍ତି। କେଉଁଠାରେ ବି ଏକଥା କୁହାଯାଇନି କି ସେହି ସମୟରେ ଘରର ଫ୍ରିଜ୍, କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଏସି, ଟିଭି, ଫ୍ୟାନ ଆଦି ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ଏଣୁ ଏସବୁ ବନ୍ଦ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଲାଇଟ୍‌ ବନ୍ଦ ନ କରିବା ଲାଗି କୁହାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ବାରା ସେ ସମୟର କେହି କିଛି ଫାଇଦା ଉଠାଇ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟାଇ ଦେଇପାରେ। ସେହିଭଳି ଡାକ୍ତରଖାନା, ଥାନା, ସାଧାରଣ ଲୋକ ଆତଯାତ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଫିସ, ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଶିଳ୍ପ ଖୋଲା ରହିବ। ଏହାଦ୍ବାରା ଲୋଡ୍‌ରେ ଭାରସାମ୍ୟ ରହିପାରିବ ବୋଲି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ବିଚାର କରିଛି ଓ ତଦନୁଯାୟୀ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

କରୋନା ଆତଙ୍କ: ଜମାତିଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଜେଏନୟୁ ଛାତ୍ର; ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କୁ କହିଲେ ଉପରେ ଛିଙ୍କିଦେବି ..


/- ଦେବଦତ୍ତ ରଥ

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top