ad
ଓଡ଼ିଶା

ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପିକୁ ୧୧ ରୁ ୧୦ ଟି ଆସନ ଆସିପାରେ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶାସକ ବିଜେପି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ନିଜର ମିଳିତ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ହରାଉଛି, କିନ୍ତୁ ନଭେମ୍ବର ୯ ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଦଳ ଉପର ଗୃହରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (୧୦) ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ (୧) ରୁ ମୋଟ ୧୧ ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଖାଲି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭାରେ ଜବରଦସ୍ତ ଆସନ ଥିବାରୁ ବିଜେପି ଏଥିରୁ ୧୦ ଟି ସିଟ୍ ଦଖଲ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ବିଜେପିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ୮୬ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଉପର ଗୃହରେ କଂଗ୍ରେସ ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ୩୮ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ୟୁପିରେ ୧୦ ରୁ ୯ ଟି ବିଜେପି ହାସଲ କରିପାରେ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୧୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଟି ଆସନ ବିଜେପି ଜିତିବା ସହିତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରୁ ଏକମାତ୍ର ଆସନ ହାସଲ କରିବ। ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ତିନିଜଣ ବିଜେପି ସାଂସଦ – କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହରଦୀପ ସିଂ ପୁରୀ, ଦଳର ସାଧାରଣ ସଚିବ ଅରୁଣ ସିଂ ଏବଂ ନୀରଜ ଶେଖରଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଉପର ଗୃହକୁ ପଠାଯାଇପାରେ।

ଏଥିସହ ଦଳ ୬ଟି ଅତିରିକ୍ତ ଆସନ ଜିତିବାକୁ ଯାଉଛି। କଂଗ୍ରେସର ରାଜ ବାବର ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ଅବସର ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରୁ ଖାଲି ହେବାକୁ ଥିବା ଏକମାତ୍ର ଆସନକୁ ବିଜେପି କବଜା କରିବ।

ଏସପି, ବିଏସପି ପାଇଁ ବଡ ଧକ୍କା

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୪୦୩ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିଧାନସଭାରେ ୫୪ ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିବା ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇବା ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ବୋଧହୁଏ ପାର୍ଟି ମେଣ୍ଟର ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବଙ୍କ ଭାଇ ରାମ ଗୋପାଳ ଯାଦବଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ଉପର ଗୃହକୁ ମନୋନୀତ କରିବ।

ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦଳକୁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ରୁ ୫ କୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ କେବଳ ୧୯ ଜଣ ବିଧାୟକ ଥିବାରୁ ବିଏସପି ଏହାର କୌଣସି ନେତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଆଣିପାରିବ ନାହିଁ।

ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଉପର ଗୃହରେ ଦଳର ଶକ୍ତି ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ହେବ। ବାସ୍ତବରେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ଦଳର ଶକ୍ତି ଅନୁପାତ ଏପରି ଯେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏକାଠି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଆସନ ଜିତି ପାରିବେ ନାହିଁ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top