ad
ଓଡ଼ିଶା

ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଘଟଣ – ୮ ମୃତ

ହାଇଦ୍ରାବାଦ ୧୪-୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ): ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବା କାରଣରୁ ଏକ ସ୍ଥାନରେ କୋଲନୀ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଏହା ଫଳରେ ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଲିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦ ସେମିରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷା ପରେ ସମଗ୍ର ସହର ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କାର ପ୍ରବାହିତ ହେବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ମଣିଷ ମୋଟରସାଇକେଲ ସହିତ ବାସିଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା।

ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି। ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଚନ୍ଦ୍ରୟଙ୍ଗୁଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା କାରଣରୁ ଏକ ବୋଲ୍ଡର ଘର ଉପରେ ପଡିଯାଇଥିଲା ୮ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରିଲିଫ ଓ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରହିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସିଏମ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ଚନ୍ଦ୍ରୟଙ୍ଗୁଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ AIMIM ସାଂସଦ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।
ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସର୍ବାଧିକ ବର୍ଷା ଏଲବି ନଗରରେ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ସେମି ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶାସନକୁ କହିଛନ୍ତି। SDRF ର ଟିମ୍ ସହରରେ ବୁଲିବା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି।

ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି

ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଚାପ ଯୋଗୁଁ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଏତେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଯେ ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଦେଇ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ପାଇଁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଆଜି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ। ଏହା ସହିତ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇ, ରାୟଗଡ, କୋଙ୍କଣ ଅଞ୍ଚଳ, ରତ୍ନଗିରି ଏବଂ ପାଲଗରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସହିତ ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସହିତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହିତ ବଜ୍ରପାତରୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସହିତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଆ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ବଜ୍ରପାତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୋଆ ପାଇଁ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top