Home Top News ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା CBSE ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ

ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା CBSE ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ

28

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮ -୧୦ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା CBSE ପରୀକ୍ଷା ସୂଚୀ। ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଟର୍ମ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ତାରିଖସିଟ୍ ସିବିଏସ୍ଇ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ନଭେମ୍ବର ୩୦ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଟର୍ମ ୧ ପରୀକ୍ଷା ଡିସେମ୍ବର ୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଛାତ୍ରମାନେ CBSE ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଯଥା www.cbse.gov.in ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହି ତାରିଖସିଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ।

ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମାସରେ ଟର୍ମ-୧ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ବୋର୍ଡ ଏକ ସର୍କୁଲାରରେ କହିଥିଲା। ଏହା ଏକ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣର ଅବଧି ୯୦ ମିନିଟ୍ ହେବ।

ମାର୍ଚ୍ଚ-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୨ ମାସରେ ଟର୍ମ -୨ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ସିବିଏସଇ କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦେଶରେ COVID-୧୯ ର ଅବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ / ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପାଟର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ହେବ।

ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡରେ କରାଯିବ।

ପୂର୍ବ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ତୁଳନାରେ, ସିବିଏସ୍ଇ ଗୋଟିଏ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୁଇଟି ଟର୍ମ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ ସମାନ ଭାବରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଉଭୟରେ ସ୍କୋର ହୋଇଥିବା ମାର୍କଗୁଡିକ ଅନ୍ତିମ ମାର୍କସିଟ୍ ରେ ସମାନ ୱେଟ୍‌ ବହନ କରିବେ।

ଏହି ପରୀକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡରେ କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ଅବଧି ୯୦ ମିନିଟ୍ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରଶ୍ନ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ଦିଆଯିବ। ଏହି ୫୦% ପ୍ରଶ୍ନରେ ସିଲାବସ୍ ରୁ ପଚରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ୧୧:୩୦ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟା ରେ ଶେଷ ହେବ।

ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ତାରିଖ ତାରିଖ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

CBSE: ଦ୍ୱାଦଶ ଟର୍ମ -୧ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ବିଷୟ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସିବିଏସ୍ଇ ୧୮ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟର ତାରିଖସିଟ୍ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ‘ପ୍ରମୁଖ’ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବୋର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ‘ଛୋଟ’ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଅଳ୍ପ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ତାରିଖସିଟ୍ ‘ମେଜର’ ବିଷୟ ପାଇଁ ଅଟେ। ‘ଅନ୍ୟ ଛୋଟ’ ବିଷୟ ପାଇଁ, ବୋର୍ଡ ଘୋଷଣା ପରେ ହିଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବ।

ଆପଣ ଏହିପରି ତାରିଖସିଟ୍ ଦେଖିପାରିବେ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍- cbse.nic.in କୁ ଯାଆନ୍ତୁ।

ଏଥିରେ କ’ଣ ନୂଆ ଅଛି ତାହାର ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ଶ୍ରେଣୀ ୧୦ କିମ୍ବା ଶ୍ରେଣୀ ୧୨ ପାଇଁ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ PDF ଖୋଲିବ, ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ।

ଟର୍ମ ୧ ଏକ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରକାର ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ ଯାହାକି MCQs / ଏକାଧିକ ପସନ୍ଦ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଯାହା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯିବ। ସିବିଏସ୍ଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଟର୍ମ ୧ ପରୀକ୍ଷାକୁ ପ୍ରମୁଖ ଏବଂ ଛୋଟ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟର୍ମ ୧ ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ମାର୍କଗୁଡିକ ଏପ୍ରିଲ୍ / ମେ ମାସରେ ଅନ୍ତିମ CBSE ଶ୍ରେଣୀ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ୨୦୨୨ ଫଳାଫଳରେ ଗଣନା କରାଯିବ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.