Home Top News ଗ୍ରାମରେ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗ୍ରାମରେ ୧୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

111

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ (ଓଡିଆ ପୁଅ) ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚମାନର ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆର.କେ ସିଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ (EESL) ସହାୟକ ୟୁନିଟ୍ କନଭର୍ଜେନ୍ସ ଏନର୍ଜି ସର୍ଭିସେସ୍ ଲି (CESL) ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପରିବାରକୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଯୋଗାଇବ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମରେ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଦିଆଯିବ

CESL ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟର ଗ୍ରାମରେ ଶସ୍ତା ଦରରେ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆରା (ବିହାର), ବାରାଣାସୀ (ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ), ବିଜୟୱାଡା (ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ), ନାଗପୁର (ମହାରାଷ୍ଟ୍ର) ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଗୁଜୁରାଟର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ୧.୫ କୋଟି ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଦିଆଯିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କାର୍ବନ କ୍ରେଡିଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ।

ଆରା ଜିଲ୍ଲା ଠାରୁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ

ସିଂ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିହାରର ଆରା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସିର ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଯେ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚମାନର ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ଖୋଜି ପାଇଛୁ। ଦେଶର ଦୂରଦୃଷ୍ଟିରେ CESL ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ପାଇଁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ପ୍ରୟାସ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଦେଖାଯିବ।”

ଗ୍ରାହକମାନେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ନେଇପାରିବେ।

ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପରିବାରମାନଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷର ୱାରେଣ୍ଟି ସହିତ ୭ ୱାଟ ଏବଂ ୧୨ ୱାଟର ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ଦିଆଯିବ। ପୁରୁଣା ପାରମ୍ପାରିକ ବଲ୍ବ ଜମା କରିବା ପରେ ଏହି ବଲ୍ବଗୁଡ଼ିକ ଦିଆଯିବ। ଗ୍ରାମ ଉଜାଲା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନେ ନିୟମିତ ବଲ୍ବ ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଟି ଏଲଇଡି ବଲ୍ବ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ଗ୍ରାମୀଣ ପରିବାରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ମିଟର ସ୍ଥାପନ କରିବେ।

ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାରତର ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଏହା ବାର୍ଷିକ ୨୦୨.୫ ନିୟୁତ ୟୁନିଟ୍ (କେୱାଚ୍) ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଞ୍ଚୟ କରିବ ଏବଂ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନକୁ ବାର୍ଷିକ ୧୬୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ ହ୍ରାସ କରିବ। ଏହା ଘରେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଭଲ ଆଲୋକ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.