Home Top News ବଡ ଖବର: ଜୁନ୍ ୧ ପରେ ବିନା ହଲମାର୍କ ସୁନା ବିକ୍ରି ହେବ ନାହିଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ...

ବଡ ଖବର: ଜୁନ୍ ୧ ପରେ ବିନା ହଲମାର୍କ ସୁନା ବିକ୍ରି ହେବ ନାହିଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଏହି ୩ ଟି ଗୁଣଥିବା ଅଳଙ୍କାର ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ

79

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୧୯-୩ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ସୁନା ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଏବଂ ଆକର୍ଷଣ ଅଛିକି? ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହ ଖବର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ। ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ପାଇଁ ସରକାର ହଲମାର୍କକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି। ହଲମାର୍କ ବିନା ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପରେ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଯଥା ବିଏସ୍ ସମସ୍ତ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଜୁଏଲର୍ସଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ସୁନାର ଶୁଦ୍ଧତା ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିବ। ପ୍ରଥମ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍, ଦ୍ୱିତୀୟ ୧୮ କ୍ୟାରେଟ୍ ଏବଂ ତୃତୀୟ ୧୪ କ୍ୟାରେଟ୍। ଉଭୟ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଗୁଣବତ୍ତା ବିଷୟରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ରହିବ ନାହିଁ।

ସୁନା ପାଇଁ ହଲମାର୍କିଂ ହେଉଛି ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତାର ଏକ ଚିହ୍ନ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସମୟସୀମା ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୧ ଥିଲା। ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଏହାକୁ ୧ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘରେ BIS ପଞ୍ଜୀକରଣ
ବିଆଇଏସ୍ ସହିତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଳଙ୍କାର ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଛି। ଏହି କାମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୁ ଅନଲାଇନରେ କରାଯାଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ www.manakonline.in ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଏଠାରେ, ଦସ୍ତାବିଜଗୁଡିକ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ଆବେଦନକାରୀ BIS ର ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଅଳଙ୍କାର ବିକ୍ରେତା ହୋଇପାରିବେ।

ପଞ୍ଜୀକରଣ ଦେୟ
ବିଏସ୍ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ବହୁତ କମ୍ ରଖାଯାଇଛି। ଯଦି ଜଣେ ଅଳଙ୍କାରର କାରବାର ୫ କୋଟିରୁ କମ୍, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ୭୫୦୦ ଟଙ୍କା, ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ୧୫ କୋଟିରୁ ୨୫ କୋଟି ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ୨୫ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କାରବାର ପାଇଁ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଟେ। ଯଦି ଜଣେ ଅଳଙ୍କାରର କାରବାର ୧୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ଏହି ଫି ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଟେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve this *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.