ad
ଓଡ଼ିଶା

ମାଗଣା LPG ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଖୋଜୁଛନ୍ତିକି? କେବଳ ୧ ସପ୍ତାହ ବାକି ଅଛି – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଲା ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହାକୁ କିପରି ପାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆ ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩-୯ (ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ) ଆପଣ LPG ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଖୋଜୁଛନ୍ତି କି। ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣାରେ ପାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଛି। ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଲା ଯୋଜନା କିମ୍ବା PMUY ର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂଯୋଗ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଗୋଟିଏ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ, ଏହି ଯୋଜନା ଏକ ସୀମିତ ସମୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏବେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଯୋଜନା ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାତ୍ର ଏକ ସପ୍ତାହ ବାକି ଅଛି। ଏଠାରେ କିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ ପଢ଼ନ୍ତୁ।

ଏହି ଯୋଜନା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ। ଏହି ଯୋଜନା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ସଂଯୋଗ ଦେବାପାଇଁ ଅଟେ।

ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ସହଜ ଅଟେ। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଏପ୍ରିଲରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

– ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ଳା ଯୋଜନା ୱେବସାଇଟ୍ pmujjwalayojana.com କୁ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ।
– ମୂଳପୃଷ୍ଠାରେ “ଡାଉନଲୋଡ୍ ଫର୍ମ” ଅପ୍ସନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଫର୍ମ ଦେଖାଯିବ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଉଚିତ୍।
– ଫର୍ମରେ ଆବଶ୍ୟକ ବିବରଣୀ ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସିରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।
– ଆବେଦନକାରୀମାନେ ଫର୍ମ ସହିତ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବା ଉଚିତ୍।
– ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସଂଯୋଗ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଲା ଯୋଜନା (PMUY)

ମୋଦୀ ସରକାର ୧ ମଇ ୨୦୧୬ ରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଲିଆରେ PMUY ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ୭୧୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସରକାର ୮ କୋଟି ରୁ ଅଧିକ ସଂଯୋଗ ଦେଇସାରିଲେଣି।

ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରନ୍ଧନ ଇନ୍ଧନ -LPG ଯୋଗାଇଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା (PMUY) ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ଧୂଆଁଯୁକ୍ତ ରୋଷେଇ ଘରେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଷେଇ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

Loading...
ad
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଖବର

To Top